niedoskonała mama

niedoskonała mama

dziecko się chowa
dzieci

Nie musisz robić niczego, na co nie masz ochoty – 10 zasad bezpieczeństwa twojego dziecka

 „W niezrozumiałych i niejasnych sytuacjach dzieci milczą. Boją się lub nie znajdują słów, by poprosić o pomoc.” E. Zubrzycka; Poznaj 10 zasad bezpieczeństwa twojego dziecka, o których możesz z nim porozmawiać.

Dziecko powinno powiedzieć dorosłemu, gdy:

  • Ktoś namawia je do robienia rzeczy, na które nie ma ochoty, np. dotykania jego ciała w miejscach, gdzie nosi kostium kąpielowy, zażywania leków, gdy nie jest chore, wąchania substancji.

„Nie musisz robić niczego, na co nie masz ochoty, lub co budzi twoje zaniepokojenie.” E. Zubrzycka

  • Ktoś namawia je do zachowania tajemnicy, ale nie jest to dobry sekret, taki jak urodzinowa niespodzianka, tylko na przykład kłamstwo: „Nie mów nikomu, co widziałeś”.
  • Ktoś straszy je lub grozi, że jak zdradzi sekret, to stanie się coś złego komuś bliskiemu.
  • Boi się, że cała sytuacja to jego wina, nie umie powiedzieć, co dokładnie złego się dzieje i brakuje mu słów, by to wyrazić.
  • Rozmówca wmawia mu, że wszystko jest w porządku, a dziecko czuje, że coś jest nie tak.

„Dziecko nigdy nie jest winne, kiedy dorosły je krzywdzi. Dorosły jest duży i silny. To on odpowiada za to, co się dzieje.” E. Zubrzycka

  • Ktoś krzyczy na dziecko, wyśmiewa je, wyzywa, nieustannie krytykuje, bije, przeklina w jego obecności, chodzi nieubrany.
  • Ktoś patrzy na dziecko podczas kąpieli lub w toalecie, sadza je na kolanach, gdy ono nie ma na to ochoty, przytula i daje buziaczki, mimo jego sprzeciwu, bierze na ręce, choć ono się odpycha.
  • Może dojść do szkód i zniszczeń lub skrzywdzenia innej osoby lub zwierzęcia.

„Kiedy powiesz dorosłym o złej zabawie i dzięki temu jakieś dziecko uniknie krzywdy albo zwierzę bólu i przerażenia, to nie jesteś skarżypytą, ale rozsądnym chłopcem/ dziewczynką.” E. Zubrzycka

Gdy czyjeś bezpieczeństwo jest zagrożone, a dziecko nie chce, żeby koledzy przestali je lubić lub nazwali tchórzem, może wtedy powiedzieć:

 „Możesz nazywać mnie tchórzem. Uważam, że to niemądra i niebezpieczna zabawa. Odchodzę i nie będę się z wami bawił w ten sposób. Mam nadzieję, że nikomu z was nie stanie się krzywda. Jeżeli jeszcze komuś nie podoba się ta zabawa, niech odejdzie razem ze mną. Będziemy się bawić w co innego.” E. Zubrzycka

Jeśli dziecko nie ma odwagi sprzeciwić się grupie, wystarczy, że odejdzie w milczeniu.

„Jeśli widzisz, że zabawa zamienia się w złą zabawę, odejdź. Oceniaj samodzielnie, nie pozwalaj innym myśleć za ciebie. Tylko ty odpowiadasz za to, co robisz. Także za to, co się stanie. Dzielisz winę ze wszystkimi uczestnikami zabawy.” E. Zubrzycka

Kiedy nie trzeba informować dorosłego o sekrecie?

  • Gdy nikomu nie dzieje się krzywda, a inni nie potrzebują pomocy. Niektóre dzieci skarżą dorosłym, by zdobyć ich uwagę i sympatię. Gdy dochodzi między dziećmi do konfliktu, ale potrafią go rozwiązać między sobą, nie potrzeba interwencji dorosłych.
  • Gdy sekret ma sprawić komuś przyjemność, może to być: posprzątanie pokoju, by zrobić mamie niespodziankę, czy schowanie prezentu dla taty przed jego urodzinami.

Dlaczego dzieci boją się powiedzieć dorosłemu o niebezpiecznej zabawie rówieśników? „Zdradzenie sekretu grozi odrzuceniem. To jedna z najgorszych rzeczy, jaka może się przytrafić dziecku – być tym, z kim nikt się nie bawi, nie rozmawia, co więcej staje się obiektem ignorowania.” E. Zubrzycka

Dziecko ma prawo do bezpieczeństwa i opieki. Jeśli będzie wiedziało, kiedy zwrócić się do dorosłego, samo o siebie zadba w okolicznościach, w których rodzic już go nie ochroni.

Marta Szyszko

Na podstawie:

dobre i złe sekrety

Comments

comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o