Możesz nie czuć zgody na przemijanie, to nie ma znaczenia

Możesz nie czuć zgody na przemijanie, to nie ma znaczenia

Spytałaś, czy tęsknie za szczenięcymi latami. Za gapieniem się w gwiazdy na plaży, brakiem zmartwień, obowiązków, błędów i lat na karku. Za zwiewnością, gładkością, dziewczęcym urokiem, które nie wymagały specjalnych zabiegów. Za tym, że wystarczyło być. Nie zamartwiać się tym, by mieć. I tak, i nie.

Świadomość siebie wymaga zbierania doświadczeń. Rozmowa z dzieckiem, a nie noszenie po kilka godzin przy kolce, wymaga przeżycia tego pierwszego. Jest nagrodą, choć przecież tęsknimy. Co było, nie wróci, ale jest jeszcze tyle do odkrycia, do przeżycia. Pierwszy krzyk wnuka, pierwsza miłość córki, nowe role. Rozkwit życia zawodowego, które niegdyś byłoby okupione poczuciem winy związanym z zaniedbaniem delikatnej materii więzi z maleństwem. Dziś już masz ten czas i zielone światło, za to żadnych wymówek.

Prowadziłaś za rączkę, teraz przyglądasz się z boku i sypiesz mądrością życiową.

– Mamo, a Jula powiedziała, że mój rysunek jest brzydki!

– Każdy może mieć inne zdanie na temat tego, co robisz, jeden się zachwyci, drugi skrzywi. Najważniejsze jest to, czy tobie się podoba. Tylko to się liczy.

Pierwszy tort dla syna był rozczarowaniem i zakalcem. Kolejny urósł, za rok na bank w odpowiednim momencie rozleję galaretkę.

Pierwszy rosół był bezsmakową wodą z mięsem i włoszczyzną. Dziś rosół smakuje jak rosół. Za kilkadziesiąt lat osiągnę perfekcję zgarbionej babci.

Pewne rzeczy przychodzą z czasem. On i tak upłynie. Możesz go zaklinać, możesz nie czuć zgody na przemijanie, to nie ma znaczenia.

Kolejna zmarszczka uświadamia, co tak naprawdę ważne. Na czym opiera się związek. Jeśli na twojej młodości i urodzie, możesz czuć się zaniepokojona, bo te przeminą. Już prędzej niż później. Może na rozmowach, żartach, piciu herbaty i porozumiewawczych spojrzeniach nad tym tortem w środku rozkrzyczanego kinderbalu.

W życiu wiele przeminie. A tym, co nabiera znaczenia z wiekiem, jest pragnienie, by pewne rzeczy pozostały niezmiennie. Nie wyciągasz ręki po nowe. Pielęgnujesz to, co ważne. I to ci musi wystarczyć.

Marta Szyszko

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments