niedoskonała mama

niedoskonała mama

kaboompics.com_Girl-6
Freelance

Lekcja z coachem: Krok pierwszy – podejmij decyzję!

Tego chcę!  Po pierwsze podejmij decyzję, że będziesz szczęśliwa tak, jak tylko chcesz…Może pomyślałaś: „No tak, podejmę decyzję i przecież to nic tak na prawdę nie zmieni. Już nie raz podejmowałam decyzję, że schudnę, i co… i nic się nie stało…”

Albo: „Codziennie podejmuję miliony decyzji, przecież umiem to robić… Decyduję co będzie na obiad, w co ubrać dzieci… Nie mam czasu na myślenie o tym jak chcę żyć, mam realne problemy…”

Dlaczego w zasadzie miałabyś coś zmieniać w swoim podejściu? Jeśli jesteś szczęśliwa w swoim życiu to nic nie zmieniaj, ale jeśli czasem się frustrujesz i brakuje Ci miejsca na Twoje własne potrzeby, to może znaczyć, że potrzebujesz inspirującej wizji, takiego życia, jakie chciałabyś prowadzić i mocnej decyzji, aby to osiągnąć.

Jak to zrobić, od czego zacząć?

Każda zmiana zaczyna się od określenia miejsca w którym jesteś teraz, zrozumienia i akceptacji tego, że jesteś właśnie w takim momencie swojego życia, w jakim jesteś i nie jest ani lepiej, ani gorzej niż myślisz, że jest. Dlaczego w ogóle o tym piszę? Moje klientki, gdy się spotykamy po raz pierwszy, czasem mówią: „Wiesz, mam zdrowe dziecko, kochającego męża, pieniędzy nam tak bardzo nie brakuje, wszyscy mówią, że powinnam być szczęśliwa, ale nie jestem. Co ze mną jest nie tak?”

Albo: „Chcę założyć własną firmę, ale właściwie od sześciu miesięcy nie miałam czasu żeby się tym zająć i mam okropne poczucie winy z tego powodu.”, albo jeszcze: „Nie wiem jak to się stało, ale jestem kurą domową. Nigdy nie chciałam tak skończyć!”.

Co to znaczy zaakceptować?

Wiesz, nie mam na myśli pogodzenia się z tym. Tylko prostą akceptację faktów. Na przykład:

> Mam zdrowe dziecko, relacja z mężem ok, chociaż w tym momencie jest tak, że sama zajmuję się wszystkimi sprawami związanymi z dzieckiem, mąż pracuje po 10 godzin i zarabia pieniądze, a ja nie osiągam żadnych sukcesów (np.: związanych uznaniem społecznym) i mam poczucie, że się nie rozwijam, brakuje mi kontaktów z dorosłymi i poczucia, że jestem im potrzebna. W związku z tym decyduję że:

a) Akceptuję ten stan rzeczy i znajdę sobie fajne hobby, które da mi satysfakcję

b) Zmieniam to, ponieważ nie wytrzymam już dłużej i chcę żeby było …. (tutaj jest miejsce na plan zmiany)

Lub

> Od 6 miesięcy nic nie zrobiłam w sprawie rozwoju mojej firmy. Samo nic się nie zmieniło i nie zmieni. Akceptuję fakty i podejmuję w związku z tym decyzję że:

a) Rezygnuję z pomysłu otwierania teraz firmy i wracam do niego za 6 miesięcy

b) Decyduję się na, to że wygospodaruję czas i środki (np: pieniądze na opiekunkę) i zaczynam działać.

Jeśli zdarza Ci się stać czasem tak w rozkroku, mieć poczucie, że chcesz czegoś w swoim życiu, ale Ci nie wychodzi, bo ciągle nie możesz znaleźć czasu na to coś nowego i ważnego… To właśnie znaczy, że nie podjęłaś decyzji.

Co zrobić w takiej sytuacji?

Zacznij od małego podsumowania: Co na co dzień Ci się podoba, a co Ci się nie podoba?

Potem pomyśl o tym: Jakie będą konsekwencje, jeśli nic nie zmienisz? Czy możesz się na nie zgodzić? Na jak długo? Tydzień, miesiąc, rok?

Jeśli chcesz coś zmienić: Czy chcesz zmienić coś w sobie? Czy w swoim otoczeniu?

Potem podejmij decyzję, daj sobie prawo i podejmij decyzję, że będziesz szczęśliwa i spełniona w swoim życiu, a wtedy wszystkie przeszkody da się pokonać.

Tekst: Joanna Baranowska

AsiaNotka

Coach, psycholog, od 2006 roku pracuje z klientami, budując pozytywne zmiany w ich życiu. Stworzyła program coachingowy JESTEM ZAWSZE SOBĄ. Specjalizuje się w pracy z młodymi mamami, które w nawale codziennych obowiązków straciły kontrolę nad własnym życiem: są zagubione i niezadowolone z siebie i z życia. Pomaga im odnaleźć właściwe proporcje między oczekiwaniami zewnętrznymi, a tym czego SAME CHCĄ i stworzyć życie, o którym MARZĄ. Fascynuje się psychologią pozytywną oraz biologicznymi podstawami funkcjonowania psychicznego. Uważa, że ludzie, którzy czerpią satysfakcję z codziennego życia i są szczęśliwi sprawiają, że świat jest lepszym miejscem do życia. Szczęśliwa mama 2- letniego Antosia i maleńkiej Zuzi.

Comments

comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o