niedoskonała mama

niedoskonała mama

Mother and daughter reading book sitting in sofa
dzieci współpraca z partnerami bloga

Książeczki dla dzieci – jak wybrać najlepsze?

Szeroka oferta książeczek dedykowanych najmłodszym sprawia, że często stajesz przed nie lada dylematem, poszukując tych najlepszych dla Twojej pociechy. Czym kierować się podczas wyboru książek dla dzieci?

Im wcześniej, tym lepiej

Pierwszą książeczkę możesz podarować już niemowlakowi – nie warto czekać, aż maluszek podrośnie. Dużą popularnością cieszą się książeczki kontrastowe, od których dobrze jest zacząć przygodę z dziecięcą literaturą. Przeznaczone są zwłaszcza dla dzieci do 6. miesiąca życia – proste w formie, kontrastowe obrazki stymulują rozwijający się wzrok.

Książki dla niemowląt mają zdecydowanie grubsze strony, nierzadko gumowe bądź materiałowe. Zdarza się, że posiadają dodatkowo wypukłe elementy czy różne faktury, dzięki czemu stymulują nie tylko zmysł wzroku, lecz także dotyku. Zawarte w nich obrazki są wesołe, kolorowe i zazwyczaj dość nieskomplikowane. Pojawia się tam również niewiele tekstu – pojedyncze wyrazy lub krótkie zdania.

Tekst czy obrazki?

Im maluch jest starszy, tym większą uwagę należy zwracać na treść danej książki. Pojedyncze zdania ustępują bowiem miejsca bardziej rozbudowanym treściom, a nie każda pozycja dostępna na rynku będzie dobra dla Twojego dziecka. Zdarzają się książki niepoprawne językowo, zawierające treści infantylne i promujące negatywne wartości. Zanim wręczysz daną książeczkę maluchowi, upewnij się, że odpowiada Ci jej przekaz i styl. Tutaj także ważne są obrazki. To nieprawda, że w egzemplarzach dla starszych brzdąców może być ich mniej lub nawet nie być wcale. Tekst i ilustracje w literaturze dziecięcej stanowią całość, uzupełniają się. Obrazki, tak samo jak treść, rozwijają wyobraźnię i kreatywność. Warto też zainteresować się książkami obrazkowymi dla starszych dzieci, gdzie ilustracje zajmujące całe strony (nie ma tu tekstu) są przepełnione szczegółami, zachęcając do wspólnej zabawy i odkrywania coraz to nowych detali.

Wartościowa, czyli jaka?

Wartościowa książka dla dziecka to taka, z której maluch może czerpać dobre wzorce, która będzie kształtować jego wrażliwość, pomoże mu lepiej zrozumieć siebie i otaczając go świat. Miłość, przyjaźń, tolerancja, otwartość, wdzięczność – warto, aby te zagadnienia przewijały się w treści. Odpowiednio dobrana książka pozytywnie wpłynie na rozwój Twojej pociechy, wspierając go na wielu płaszczyznach.

Jeśli zainteresował Cię ten temat i chcesz się dowiedzieć więcej na temat tego, jakie są zalety czytania książek dzieciom, koniecznie zajrzyj tutaj. 

Materiał partnera portalu

Comments

comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o