niedoskonała mama

niedoskonała mama

IMGP0258
lifestyle

Konkurujmy na szczere uśmiechy

Zdarza się, że mimowolnie wzbudzam u innych niezdrową potrzebę rywalizacji. Gdy mimochodem wspominam o romantycznym wypadzie w Tatry, gdzie mogłam wreszcie spędzić czas z bliskimi z dala od pracy, planu lekcji i gotowania pomidorówki, zostaję wciągnięta w popularną grę: „Kto bardziej się pokazał?”

W odpowiedzi słyszę: – słabiutko, zerknij tylko na te włoskie panoramy i markowy outfit.

– Wpadnij na kawę, dawno cię nie było! – z entuzjazmem namawia znajoma. Po chwili żałuję, bo orientuję się, że przedmiotem spotkania było zaprezentowanie nowych lambrekinów. Z trudem powstrzymuję ziewanie, próbując nie ulec pokusie wyjścia po angielsku.

Nie ufam osobom, które zbyt dużą wagę przywiązują do przedmiotów i źle czuję się w ich towarzystwie. Przedmioty i zewnętrzny blask często maskują wewnętrzną pustkę i kompleksy.

Jeśli w dzieciństwie byliśmy krytykowani, niedostatecznie kochani, jeśli doskwiera nam brak osiągnięć, nierzadko próbujemy rekompensować niedostatki przedmiotami, robieniem na innych wrażenia, by zasłużyć na szacunek i podziw.

„Radość sprawia nam wzbudzanie podziwu i zazdrości u innych, chociaż wtedy nie żyjemy dla siebie, ale po to, by spełniać oczekiwania otoczenia.” E. Zubrzycka

Osoby pochłonięte wzbudzaniem we mnie podziwu dobrami konsumpcyjnymi, zwykle kończą spotkanie rozczarowane. Nie tylko dlatego, że na próżno doszukują się zazdrości w moim spojrzeniu, ale przede wszystkim dlatego, że potrafię cieszyć się z tego wszystkiego, co oni już dawno przestali zauważać, a czego nie można kupić za żadne pieniądze. Z chwilą, gdy sobie to uświadamiają, sprawy nabierają nieoczekiwany obrót. Zazdrość, którą próbowali wzbudzić dla podreperowania ego, obezwładnia ich samych. 

maj

IMGP0293

IMGP0340Na koniec cytat mojego ulubionego autora:

„Nie możesz stać się dojrzałym człowiekiem, jeśli naśladujesz innych. Należy odrzucić wszelkie formuły typu „powinienem”. Nie należy zbytnio przejmować się tym, co inni mówią o tobie. Kim oni są? (…) Tylko bardzo tchórzliwi ludzie żyją, by spełniać oczekiwania innych. Prawdziwy człowiek zniszczyłby wszystkie oczekiwania innych wobec siebie, ponieważ nie żyje po to, by być zniewolonym przez czyjeś myśli.” Osho

inspiracją do tego wpisu była książka:

miłość czy chciwość

Comments

comments