niedoskonała mama

niedoskonała mama

dlaczego znów się kłócimy
związki

Kłótnie w związku – o co najczęściej wybuchają? 4 powody

Pewnie zdarzało ci się słyszeć, że dopóki kłótnie w związku wybuchają, dopóty jest co ratować. Złowroga cisza, rezygnacja z kontaktu, a w efekcie rozłam na dwa odrębne światy jest dużo groźniejszy, choć mniej zjawiskowy. O co kłócą się pary z wieloletnim stażem?

Masz te swoje humory

„Żony skarżą się na mężów, że je zaniedbują, mężowie skarżą się na niestałość nastrojów swoich żon. „Mężczyźni są tak zahamowani uczuciowo” – twierdzą kobiety. „Kobiety nie są w stanie pohamować swoich emocji” – wtórują im ich partnerzy.”

Kobiety domagają się od mężczyzn ujawniania uczuć, by ocenić ich zaangażowanie. Popadanie w histerie, obrażanie się to sposób na zintensyfikowanie starań ze strony partnera. Ponieważ poprawianie naszego nastroju kosztuje ich dużo energii, niejednokrotnie kończy się ignorowaniem kaprysów, ucieczką w świat wirtualny lub pracę. A to, tym bardziej działa na nas jak płachta na byka. Wątpimy w zaangażowanie partnera. Tracimy głowę, bo…

On nie wykazuje zainteresowania

Gdyby to od ciebie zależało – partner mógłby cały swój czas spędzać na zarabianiu, a następnie rozmowach z tobą i zabawie z dziećmi. On, z kolei, chce się po pracy trochę zresetować, pobyć sam na sam, a czasem wyskoczyć z kolegami na piłkę. Masz pretensje, że znów się spóźnił, marnował czas  zamiast spędzić go z rodziną.

 „Częstym przedmiotem otwartego konfliktu jest ilość czasu, energii i zasobów wkładanych przez partnera w związek. Najczęstszym przejawem tego konfliktu jest zaniedbanie i zawodzenie drugiej strony w potrzebie.”

Znowu boli cię głowa

„Mężczyźni zawsze pragną seksu za szybko, kobiety zawsze odkładają go na frustrujące potem.”

Stały związek i inwestowanie ciężko zarobionych pieniędzy, ale też czasu w jedną kobietę oraz dzieci, to najwyższy dowód oddania ze strony mężczyzny. Ale czy robią to bezinteresownie? Męska natura i zew przekazania genów sprawiają, że mężczyźni są gotowi do takiego poświęcenia, jeśli mogą w zamian zapewnić sobie gromadkę dzieci, a co się z tym wiąże – czułość swoich partnerek. To bardzo frustrujące, jeśli kobieta wiecznie odmawia i boli ją głowa, to tak jakby nie dała nic z siebie w zamian. My oczywiście dajemy – obiad na stole, wyprasowane koszule i jedzenie w lodówce, a gdy przychodzi co do czego, jesteśmy zbyt zmęczone. Mężczyźni reagują gniewem, smutkiem i irytacją, czują się oszukani i zaniedbani, zarzucając oziębłość.

On podcina ci skrzydła

Wpędza w poczucie niższości, przekonuje, że miałaś niezasłużone szczęście, że wybrał właśnie ciebie, że nikogo lepszego w przyszłości nie znajdziesz, bo żaden normalny facet by z tobą nie wytrzymał. Drwi, wyśmiewa, traktuje ciebie jak kogoś niższego w hierarchii, mniej inteligentnego ze względu na płeć. Tłumaczy jak dziecku i mówi jak do idiotki. Po co to wszystko? „Jeżeli zabieg ten się powiedzie, kobieta będzie wkładać więcej energii w zaspokojenie potrzeb i zachcianek partnera, aby ten nie opuścił związku bądź żeby powstrzymywać jego dalsze poniżające postępowanie.”

Kłótnie w związku są czymś równie naturalnym i nieodłącznym, jak sam związek, a to dlatego, że różnią się nasze wzajemne oczekiwania i potrzeby. Jednak nie każde zachowanie można usprawiedliwić i tolerować. Na przykład złe traktowanie ze strony mężczyzny, opisane w ostatnim punkcie, często zamiast wzbudzić zaangażowanie kobiety, przynosi odwrotny skutek:

„Taktyka ta szybko może doprowadzić do ucieczki kobiety, gdy dojdzie ona do wniosku, że nic gorszego i tak już jej spotkać nie może.”

Marta Szyszko

na podstawie:

ewolucja pożądania

Comments

comments

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Marcin Barewicz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marcin Barewicz
Gość
Marcin Barewicz