niedoskonała mama

niedoskonała mama

140905538859055500
psyche

Kim jest psycholog, a kim psychoterapeuta?

Większość osób nie odróżnia tych dwóch specjalistów od siebie, powszechnie uważając, że jest to jedna i ta sama osoba, co oczywiście nie jest prawdą. Są to dwa odrębne zawody, które mogą się czasem na siebie nakładać, bowiem psycholog może być też i psychoterapeutą.

Psychologiem staje się osoba, która odebrała stosowne wykształcenie w zakresie psychologii, w tym przede wszystkim tytuł magistra. Podczas studiów uczy się o zachowaniu nie tylko człowieka, ale i zwierząt, poznaje także różnorodne koncepcje, które usiłują wyjaśnić reakcje ludzi w różnych sytuacjach. Po ukończonych studiach psycholog może pracować w wielu różnych miejscach, w tym nie tylko we własnym gabinecie, ale też między innymi w oświacie, medycynie, wymiarze sprawiedliwości i organach ścigania, czy też nawet reklamie i marketingu.

Korzystając z wiedzy oraz narzędzi psychometrycznych psycholog zajmuje się więc badaniem oraz doradzaniem w określonych dziedzinach. W ramach pomocy psychologicznej oferuje poradnictwo, dotyczące konkretnego problemu, jakim przeważnie są kłopoty dnia codziennego, trudności w pracy, czy też nieporozumienia w związkach. Pomoc psychologa, podobnie jak psychoterapeuty, ograniczona jest czasowo.

Psychoterapeuta natomiast skupia się na pomocy dla pacjentów w przypadku głębszych i mających poważniejsze podłoże problemów, które w sposób znaczący uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie człowieka.Psychoterapeuta oferuje regularne spotkania, które mają na celu dotarcie do negatywnych i utajonych emocji oraz utrwalonych wzorców zachowania. Wówczas mówi się o psychoterapii, która trwać może w zależności od konkretnego przypadku nawet do kilku lat.

Psychoterapeuta pomaga więc w zmianie funkcjonowania na lepsze danej osoby poprzez dotarcie do „prawdziwego ja”, naukę wyrażania negatywnych emocji i nietłumienia ich w sobie oraz eliminację niesprzyjających wzorów zachowania. Różnicą ostatecznie rozstrzygającą dylemat, kim jest psycholog, a kim terapeuta, może być też fakt, iż psychoterapeuta nie musi być z wykształcenia psychologiem, chociaż w praktyce często tak się zdarza. Psychoterapeutą staje się osoba, która ukończyła studia podyplomowe w tym zakresie, bądź też odbyła kilkuletnie szkolenie w jednym z Certyfikowanych Ośrodków Psychoterapii.

Szkół Psychoterapii jest wiele, różnią się one od siebie widzeniem człowieka, rozumieniem jego problemów, czy też technikami niesienia pomocy. Szkolenie rozpoczyna się rocznym treningiem, który ma na celu weryfikację kwalifikacji kandydata na psychoterapeutę. W wielu szkołach psychoterapii jednym z warunków uzyskania certyfikatu jest własna terapia, między innymi po to, aby przepracować i rozwiązać własne problemy. W praktyce ukończenie studiów psychologicznych nie daje możliwości prowadzenia psychoterapii, pomimo pięciu lat nauki.

Comments

comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o