niedoskonała mama

niedoskonała mama

teatr
dzieci współpraca z partnerami bloga

KIEDY WYBRAĆ SIĘ Z DZIECKIEM DO TEATRU?

To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Ogromna ilość tkwi w błędnym przekonaniu, że do teatru „trzeba dorosnąć”. Wynika to prawdopodobnie z niewielkiej wiedzy w zakresie edukacji teatralnej, która jest bardzo istotnym elementem w rozwoju dzieci.

Prawdą jest, że do teatru można się wybrać już z rocznym dzieckiem. Należy jednak znaleźć taki, który specjalizuje się w przedstawieniach dla najmłodszych widzów oraz, w którym dziecko będzie się czuło bezpiecznie, a tematyka przedstawienia będzie oddziaływała na zmysły (kolorami, dźwiękami, zapachami). Dzieci w wieku od roku do trzech lat są jeszcze zbyt małe, aby siedzieć i w ciszy oglądać dany spektakl, należy znaleźć miejsce, w którym gaworzenie podczas przedstawień nie jest niczym zdumiewającym.

W wielu teatrach, stworzonych z myślą o najmłodszych, po spektaklu jest możliwość wspólnej zabawy z aktorami na scenie bądź zajrzenia za kulisy i obejrzenia teatralnych rekwizytów. W większych miastach jest wiele tego typu obiektów. Przykładowo, teatr dla dzieci w Warszawie nietrudno znaleźć, chociażby korzystając z wyszukiwarki internetowej.

Edukacja teatralna

Edukacja teatralna gra olbrzymią rolę w rozwoju dzieci. Buduje ich wrażliwość artystyczną, rozwija kreatywność, a przede wszystkim działa na wyobraźnię. W przypadku małych dzieci buduje również wrażliwość społeczną, pozwala lepiej zrozumieć uczucia i emocje, a przede wszystkim jest wspaniałą przygodą.

Wielu rodziców nie chodzi z dziećmi do teatru uważając, że przedstawienia w przedszkolach bądź wyjścia przedszkolne i szkolne do teatru wystarczą. Niestety, w większości placówek nie ma wystarczająco czasu w programie nauczania, aby zapewnić dzieciom choćby minimalny poziom edukacji teatralnej. Zazwyczaj wyjścia grupowe do teatru odbywają się zaledwie kilka razy w roku, a więc obowiązek edukacji teatralnej spoczywa na rodzicach.

O czym trzeba pamiętać?

Przede wszystkim należy zadbać o to, aby dziecko czuło się w teatrze komfortowo. Nie powinno się maluchów zmuszać, ponieważ mogą się zrazić do tego typu wydarzeń kulturalnych. Dobrym rozwiązaniem jest wybór przedstawienia razem z dzieckiem tak, aby wiedziało, czego może się spodziewać. Często wyjścia do teatrów traktowane są jak święto, jak coś co się robi raz w roku – to stary stereotyp, który nie powinien funkcjonować. Bywając w teatrze, kształtujemy młodego odbiorcę sztuki, warto więc zadbać, aby dziecko było na tę sztukę uwrażliwione.

Podsumowując – nie ma idealnego wieku, w którym można dziecko zabrać do teatru. Wiadomo natomiast, że należy zrobić to jak najwcześniej dbając, aby odpowiednio dopasować specyfikę teatru i tematykę spektaklu do wieku dziecka. Warto chodzić do takich miejsc w miarę możliwości jak najczęściej – trzeba pamiętać, że jest to bardziej wartościowa rozrywka niż kino czy oglądanie telewizji.

 Przykładem teatru dla dzieci w Warszawie jest Teatr Małego Widza

Comments

comments

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
marta Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
marta
Gość
marta

Byłam z dziećmi we wspomnianym tutaj Teatrze Małego Widza (dla zainteresowanych repertuarem http://teatrmalegowidza.pl/pl/repertuar/month/2015-01 ). Przyznam szczerze, że byłam sceptyczna temu pomysłowi, ale mąż się uparł :). I miał rację – dzieci świetnie się bawiły i przez długi czas wspominały wspólne wyjście do teatru. Uważam, że jest to fajny pomysł na wspólne wyjście, a także na rozwijanie kreatywności najmłodszych.