niedoskonała mama

niedoskonała mama

structogram, rozwój osobisty
wywiady

Kiedy przestajemy się rozwijać, nasze życie się zatrzymuje

Dlaczego rozwój osobisty jest tak ważny? Co się dzieje z nami, gdy go zaprzestajemy?

Moim zdaniem rozwój osobisty to już nie jest coś wyjątkowego i ekskluzywnego jak kilka lat temu. Dla mnie obecnie to jest już konieczność. Świat tak szybko się zmienia. Tak wiele wokół nas sytuacji, które nas nieustannie zaskakują. Kiedy przestajemy się rozwijać, moim zdaniem nasze życie się zatrzymuje. Ważne jest, żeby to był proces, styl życia, a nie pojedyncze działania. Dla wszystkich chcących się rozwijać mam kilka, moim zdaniem ważnych obszarów, na które warto zwrócić uwagę.

Jednym z nich są nasze emocje, energia

Każdy z nas kto ma  małe dziecko w domu wie, o czym mówię. Małe dzieci są tak skonstruowane, że mają totalną jazdę cały dzień. Są na wysokim poziomie energii, emocji. Biegają, szaleją i wracamy  po całym dniu z nimi do domu, wsadzamy je do samochodu i co się dzieje? Zasypiają. I myślimy sobie: wow! Teraz wrócimy do domu, położymy do łóżeczka grzecznie i mamy święty spokój. A jaka  jest rzeczywistość? Przyjeżdżamy, a ono jest jak nowo narodzone. Tryska energią, uzewnętrznia emocje, biega, szaleje. Ja często powtarzam dorosłym, dlaczego my przegrywamy z dziećmi?

My przegrywamy dlatego, że nie mamy energii, albo mamy energię na niskim  poziomie. Wstajemy rano i snujemy się. Tym takim posuwistym krokiem do łazienki. Do tego jest jeszcze syndrom: „nie mów do mnie z rana” (miewam czasem:)). Potem jest szansa, że kawa postawi nas na nogi. Do pierwszej kawy to w ogóle nijak. Potem przychodzimy do firmy i jest  druga kawa, żeby jakoś pofunkcjonować i część z nas rozkręca się tak do 10 – 11. Potem po dwóch trzech godzinach energia znowu spada, no bo przecież tyle się narobiliśmy. A popołudniu znowu wracamy powłóczystym krokiem, często z siatami i są tzw. elementy prozy codziennej.

Ja myślę, że ważnym elementem w rozwoju osobistym jest takie stałe pilnowanie swojej energii. Często to słyszę: „Ty jesteś Ania ciągle nakręcona”. I to nie jest  tak, że ja mam ciągle najwyższy poziom energii. Czasami po prostu sama siebie podkręcam, żeby jeszcze tą energię z siebie wykrzesać. I znowu to nie jest ani lepsze, ani gorsze. Nie jestem przez to bardziej wyjątkowa. Tylko warto częściej to robić, bo masz  wówczas więcej rezultatów, szybciej idziesz do przodu. Szybciej się rozwijasz jak masz energię od rana do wieczora. Dlatego warto się zastanowić nad zarządzaniem swoją energią.

anna urbanska structogram

Warto w swoim rozwoju zarządzać zmianą

Jak mawia Spencer Johnson w książce „Kto zabrał mój ser” nic bardziej stałego w życiu niż zmiana. Stąd też  jeśli ktoś z nas nie lubi zmian to najwyższy czas żeby je pokochał, bo one po prostu będą się działy. Ciągle, nieustająco, w każdej chwili. To już nie są te czasy jak jeszcze 20, 30 lat temu, że zmiana trwała.  Dzisiaj zmiany to są po prostu. One się dzieją w każdej sekundzie.  Im szybciej nauczymy się tą zmianą zarządzać, tym lepiej dla nas.

I jeszcze jedna kluczowa rzecz w rozwoju własnym – książki

Tu jest skarbnica wiedzy. Dla mnie to jest w ogóle niewiarygodne, że za trzydzieści parę złotych, albo za piętnaście albo za pięćdziesiąt można kupić kilkaset  stron wiedzy drugiego człowieka, który coś przeżył, doświadczył i daje nam gotową receptę. A ludzie wchodzą do Empiku, rozglądają się i mówią: bez sensu, za drogo, nie opłaca się, co mi taka książka da? Nic  nie zmieni w moim życiu. No, jeśli masz takie przekonanie i takie nastawienie to książka nic nie zmieni w Twoim życiu. Każdy, myślę, miał przykład w swoim życiu, że jakakolwiek książka zmieniła coś. Ja przeczytałam książkę Ewy Foley „Zakochaj się w życiu” i to był mój początek rozwoju.

To były 90-te lata, ale od tego wszystko się zaczęło. Więc dlaczego nie korzystać z zasobów które mamy. Ja nie zamierzam przestawać się rozwijać, więc nawet nie zastanawiam się nad konsekwencjami. Ale jak to mawiają mądrzejsi ode mnie: „Jak się nie rozwijasz, to się zwijasz”.

koniec cz.I

Anna Urbańska

anna urbanska structogram3

Jest Master Trenerem Structogramu, metody rozwojowo-edukacyjnej, dzięki której ludzie prawdziwie poznają siebie i mogą być krok przed swoimi zachowaniami. Wiedzę zdobywa u takich Mentorów jak Anthony Robbins, Blair Singer, T.Harv Eker, Alex Mandossian czy Brian Tracy. Pracuje z największymi firmami międzynarodowymi, takimi jak m.in.: Cargill, Citibank, DHL, Cegedim czy Deutsche Bank.

rozmawiała: Marta Szyszko

Comments

comments