niedoskonała mama

niedoskonała mama

lekcje długowiecności
Zdrowie i uroda

Jak żyć długo? 5 lekcji długowieczności

Większość z nas zaprząta sobie głowę tym, jak przetrwać do następnego miesiąca, by starczyło na raty kredytów i fajne wakacje. Popadamy w spiralę konsumpcjonizmu, by odhaczać na liście kolejne punkty programu lub zakupów, zapominając, że płacimy za nie swoim czasem (tym, który spędzamy na zarabianiu), tym, którego nie starcza na zdrowe odżywianie, na celebrowanie codzienności z bliskimi, tym, który jest niezbędny do budowania trwałej rodziny. Wreszcie tym, od którego zależy długość i jakość naszego życia. To droga donikąd…

„Specjalista od długowieczności Dan Buettner przemierzył cały świat, by porozmawiać ze wszystkimi najstarszymi mieszkańcami naszego globu. Odwiedził ludzi współtworzących unikalne społeczności Niebieskich Stref, w których połączenie pewnych elementów stylu życia, diety i filozofii pozwala rdzennym mieszkańcom nie tylko na osiągnięcie sędziwego wieku, ale także wyjątkowej jakości życia.”

Jak stworzyć własną niebieską strefę i żyć długo, a przede wszystkim jak odzyskać energię, entuzjazm, by nam się chciało dożyć sędziwego wieku?

Oto 5 podpowiedzi Dana Buettnera na pytanie – Jak żyć długo?

Ruszaj się

Wszyscy mieszkańcy niebieskich stref dużo spacerowali, a ich dzień wypełniała praca na świeżym powietrzu. Wybierz spacer do szkoły po dzieci, jak najczęściej zażywaj ruchu. Nie przyzwyczajaj się do samochodu, raczej ratuj nim w skomplikowane logistycznie dni.

Nie przejadaj się

Dieta stulatków z Sardynii, japońskiej Okinawy, Kostaryki, Grecji i Ameryki jest bogata w warzywa, nieprzetworzone produkty z własnej hodowli, mleko kozie. Mięso lądowało na stole tylko raz w tygodniu. Z powodu ograniczonego budżetu, bywało, że nie dojadali.

Otaczaj się życzliwymi ludźmi

Otaczaj się pozytywnymi ludźmi, którzy dostrzegają w tobie zalety, zostawiają przestrzeń do rozwoju i akceptują taką, jaką jesteś. Większość z nas lubi towarzystwo innych osób, zwłaszcza takich, które okazują, że im na nas zależy. To sprawia, że chce się nam żyć, każdy dzień zyskuje nowe znaczenie. „Otaczaj się ludźmi myślącymi podobnie, jak ty”, którzy rozumieją twój styl życia, rodzaj wykonywanej pracy, którzy nie krytykują twoich wyborów tylko dlatego, że ich nie rozumieją.

Miej w życiu cel, pracuj z pasją

Jeśli zastanawiasz się, po co właściwie miałabyś żyć tak długo, to znaczy, że w twoim życiu braku celu i pasji, które są jednym z warunków koniecznych długowieczności:

„Poczucie celu to powód, dla którego warto budzić się każdego nowego dnia. Może wynikać z najprostszych rzeczy: może wynikać choćby z tego, że człowiek pragnie zobaczyć, jak dorastają jego dzieci i wnuki. Celem może być praca albo hobby. Chodzi o przepływ energii, czyli jedność z wykonywanym zadaniem, stan, w którym człowiek jest tak pogrążony  w swoim zajęciu, że nic innego nie ma znaczenia. Przepływ cechują: wolność, radość, spełnienie, wówczas „doczesne” troski schodzą na dalszy plan.”

Zmniejsz obroty

„Stulatkowie emanują niesamowitym spokojem, ponieważ z wiekiem organizm w naturalny sposób  zwalnia, a poza tym wiedzą oni doskonale, że kiedy gonimy na oślep za iluzorycznym celem, omijają nas najcenniejsze chwile w życiu. Pewien Sardyńczyk oglądał ten sam widok od ponad osiemdziesięciu lat, a mimo o codziennie znajdował czas, by na nowo go podziwiać.”

Marta Szyszko

Cytaty pochodzą z:

lekcje długowieczności

Comments

comments

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Paulina (Kobiecy motywator) Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Paulina (Kobiecy motywator)
Gość

Dążę szczególnie do realizacji tego ostatniego punktu. Zadanie nie jest łatwe, ale często wykonalne :)