niedoskonała mama

niedoskonała mama

jak zachować psychiczną niezależność
psyche

Jak być sobą? Zachowaj psychiczną niezależność

Trudno jest być niezależnym w świecie, który nieustannie czegoś od nas oczekuje. Nie tylko partner, rodzice czy przyjaciele, ale media, które promują określony wizerunek kobiety, matki, pani domu – wszyscy mają na nas świetny pomysł.

Jeśli ślepo podążamy za oczekiwaniami autorytetów, przekreślamy siebie, to, co podpowiada nam intuicja. Nikt nie wie lepiej od Ciebie, co Cię uszczęśliwia, co daje Ci spełnienie. Jednak często pozwalamy innym stać na drodze własnej intuicji, zagłuszamy swój wewnętrzny głos. Dlaczego to robimy i jak być sobą w tym wszystkim?

– nie poświęciłyśmy czasu na poznanie siebie, nie wiemy jak nasze życie miałoby wyglądać, dlatego biernie poddajemy się pewnym schematom. Wizja całkowitej wolności nas przeraża.

– z lęku przed odpowiedzialnością

Łatwiej podporządkować się innym, niż wziąć odpowiedzialność za własne wybory, bo w razie porażki, nikogo poza sobą nie możemy obarczyć winą.

– z lęku przed utratą akceptacji

Poddajemy się cudzej presji, na ogół rodziców, bo zależy nam na ich aprobacie, im z kolei zależy, byśmy przestrzegali standardów, które oni wyznają. Ludzie, którzy spieszą się Ciebie oceniać, na ogół sami nie są pewni swoich wyborów lub mają tak zawężone poglądy, że nie ma w nich tolerancji dla odmienności, zarówno dotyczącej tradycji (rodzina przynajmniej raz w miesiącu powinna spotkać się na przyjęciu), jak i życia zawodowego (trzeba pracować ciężko), konsumpcji (trzeba się dorabiać, a nie bez sensu trwonić czas). Zależy nam na tym, by inni docenili nasze wybory.

Ufaj sobie – zawsze

Ty znasz siebie najlepiej, inni znają tylko pewien wycinek, ale nie siedzą w Twojej głowie. Dlatego nie pozwól im decydować, ani narzucać czegokolwiek, bo jesteś jedynym ekspertem od swojego życia. Jak nie pozwolić innym przejąć nad Tobą kontroli?

Nie walcz! Doceń, że ktoś zaangażował się w Twoje życiowe wybory. Wybacz tej osobie, że próbuje wymusić coś na Tobie, spokój jest twoją siłą, tylko wtedy możesz podjąć odpowiednie decyzje. Zaakceptuj, że ona Cię nie akceptuje. Następnie przedstaw tej osobie swój punkt widzenia, motywacje, predyspozycje, gdy tego nie zrobisz, ta osoba będzie żyła w przekonaniu, że nie wiesz, co dla Ciebie dobre. Bądź pewna tego, co mówisz, swoich uczuć, planów, poinformuj, że podjęłaś nieodwołalną decyzję. Podziękuj za zaangażowanie i wyraź nadzieję, ze ta osoba wesprze Cię w twoich planach.

Niestety reakcja może odbiegać od ideału, tej osobie może nie spodobać się Twoja decyzja, w wyniku czego obrazi się, czyli zastosuje szantaż emocjonalny.

Musisz przez to przebrnąć i zrobić swoje, nawet kosztem odrzucenia. Jeśli relacja w wyniku twoich wyborów się pogorszy, to znaczy, że i tak nie było dla niej przyszłości, bo są to ludzie, którzy zawsze będą próbować ciągnąć Cię w dół i kontrolować. W wyniku takiej relacji, zawsze będziesz wewnętrznie rozdarta i nieszczęśliwa. Trzeba pozwolić takiej relacji osłabić się lub całkowicie wygasnąć, wtedy pojawią się w Twoim życiu inni ludzie, którzy będą cię wspierać, szanować, będziesz przyciągać ludzi swojego pokroju – pełnych szczerości, akceptacji. Jeśli nie da się całkiem zerwać kontatków, daj jasno do zrozumienia, że postąpisz po swojemu, z cudzą aprobatą, czy bez niej. Jeśli tego nie zrobisz, uczynisz siebie nieszczęśliwą i będziesz mieć żal do osób, które stały Ci na drodze.

 Marta Szyszko

foto: http://pixabay.com/

Comments

comments