niedoskonała mama

niedoskonała mama

miś pluszowy
dzieci

Jak wychować asertywne dziecko?

Dlaczego dzieci boją się powiedzieć nie? Z tego samego powodu, co my dorośli – by nie zrobić komuś przykrości, by nie utracić sympatii rówieśników, by zasłużyć na akceptację. Często też nie wiedzą, jak sformułować przekaz, by odmowa nie brzmiała agresywnie, bezpieczniejsza wydaje się uległość. Jednak taka postawa ma swoją cenę. Co dzieje się z dzieckiem, gdy przyjmuje postawę uległą?

Jego potrzeby  mogą nie zostać zaspokojone, co rodzi złość, frustrację, smutek i brak satysfakcji w relacjach z innymi.

„Czasami dzieci myślą, że jeśli nie będą spełniały życzeń innych osób, to osoby te przestaną je lubić albo będą się na nie złościć. (…) nie da się zadowolić wszystkich. Niekiedy nawet dzieje się tak, że im bardziej się staramy, tym bardziej ludzie się na nas denerwują i nas wykorzystują. Potem czujemy się smutni, źli, rozżaleni, po prostu zmęczeni.” M. W. Pellegrino

Uświadom dziecku, że może zadbać o swoje potrzeby, nie raniąc przy tym innych. Nawet, jeśli ktoś zareaguje złością na jego brak uległości, to szybko ona minie, ale szacunek do dziecka, które wykazało się asertywnością pozostanie.

„Jeżeli pamiętamy zarówno o swoich pragnieniach i potrzebach, jak i złożonych obietnicach, a także podjętych zobowiązaniach, zaczyna dziać się coś nadzwyczajnego. Kontakty z ludźmi cieszą nas coraz bardziej, a oni nas szanują. Kiedy nie otrzymują tego, czego chcą, przez chwilę może być im przykro, ale nie przestają nas lubić. Może lubią nas nawet bardziej, ponieważ przekonują się, że jesteśmy uczciwi. A to sprawia, że dobrze się przy nas czują.” M. W. Pellegrino

Jak wychować asertywne dziecko?

Największy wpływ na zachowanie dziecka ma przykład, jaki swoją postawą dają mu rodzice. Jeśli masz wątpliwości co do własnej asertywności, korzystaj ze szkoleń, poznaj skrypt odmowy i stawania po swojej stronie w taki sposób, by szanować uczucia i potrzeby innych.

Przykłady asertywnej odmowy

  • Nie, dziękuję
  • Następnym razem
  • Nie w tej chwili
  • Kiedy skończę
  • Kiedy będę gotowa

Innym ze sposobów na wychowanie asertywnego dziecka jest czytanie książek, które na przykładzie codziennych sytuacji zobrazują, co dzieje się z nami, gdy poświęcamy swoje potrzeby i pragnienia, by zyskać cudzą aprobatę. Czytając z synkowi do snu książkę „Zbyt miła” M. W. Pellegrino, sama skorygowałam swoje zachowania i już z samego rana trening asertywności przydał mi się, gdy jedna z mam zagadywała mnie w szkolnej szatni, a ja powiedziałam, ze zdzwonimy się, ponieważ muszę jeszcze zdążyć z dzieckiem na przedszkolne śniadanie. Gdybym przestępowała z nogi na nogę, oddając innej osobie stery i kontrolę nad swoim dniem, byłabym smutna, zła na nią i na samą siebie, że nie potrafię wyznaczyć granic, ale też nie zrealizowałabym ważnego planu, mój syn nie zjadłby śniadania.

Marta Szyszko

Na podstawie:

okładka Zbyt miła
gwp.pl

Comments

comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o