niedoskonała mama

niedoskonała mama

jak wesprzeć rozmową przygnębioną osobę
psyche

Jak reagować na smutek bliskiej osoby?

Współcześnie najtrudniej przyznać się do dwóch rzeczy – do braku kasy i do tego, że nie jesteśmy na haju radości. Presja na uśmiech, sukces, nadążanie za wymaganiami czasów, ale też tymi lokalnymi, związanymi z rolą mamy, bizneswomen, kocicy dla swojego mężą mogą spowodować, że bliska Ci osoba zwątpi. Jak ją wspierać i czego jej nie mówić, kiedy na twarzy pojawi się smutek?

Zaoferuj pomoc

„Widzę, że przechodzisz przez trudny czas, jestem tu, gdybyś mnie potrzebowała, może mogę jakoś pomóc, zrobić zakupy? Możesz chcesz wyskoczyć na kawę?” Zaakceptuj odpowiedź, nie próbuj wyciągać na siłę osoby przygnębionej do ludzi, być może ma ochotę być sama, jeść lody czekoladowe i oglądać komedie?

Nie wywieraj presji

Kiedy ktoś się płacze w Twojej obecności – przytul, o nic nie pytaj, nie doradzaj, nie mów, że to nic takiego, unikaj przekazu: „rozchmurz się, otrząśnij, nie przesadzaj, nie rozklejaj się”. Takie słowa przyniosą odwrotny skutek. Przygnębiona osoba poczuje się winna, że nie potrafi się otrzepać i pójść dalej.

Wykaż zrozumienie

Daj bliskiej osobie prawo do smutku i rozpaczy. To, co dla ciebie jest mało znaczącym zdarzeniem, zupełnie inaczej może być odebrane przez znajomą. Nie próbuj „ugrzecznić” reakcji bliskiej osoby poprzez przekaz – „kobiety tak się nie wyrażają, złość piękności szkodzi, daj spokój, o co te łzy, taki piękny dzień, więc po co się stresować?”

Nie próbuj racjonalizować cudzej rozpaczy

Nie przytaczaj dowodów, że bliska osoba ma takie wspaniałe życie, więc o co ta rozpacz? Jednym z największych ciężarów osób w depresji, jest presja, że mają tyle powodów do wdzięczności, więc nie powinno być miejsca na smutek w ich życiu.

Zadbaj o siebie

Z jednej strony egoistyczne wydaje się zostawienie bliskiej osoby w potrzebie, z drugiej pomoc nie powinna doprowadzić do zaniedbania własnych obowiązków, celów i bliskich relacji. Są takie osoby, którym inni chętnie się zwierzają, mówimy o nich dobrzy słuchacze. Jednak pomaganie osobie permanentnie przygnębionej jest zajęciem dla psychoanalityka, a nie dla bliskiej koleżanki. Dlatego zasugeruj osobie, by zasięgnęła pomocy kogoś przygotowanego do terapii. Nie przeceniaj swoich umiejętności, depresja to niebezpieczna choroba, a Tobie będzie trudno wyrokować, czy to zwykly spadek nastroju, czy poważny stan.

Marta Szyszko

Comments

comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o