niedoskonała mama

niedoskonała mama

jak rozpoznać psychopatę
psyche związki

Jak rozpoznać psychopatę?

Żaden psychopata nie ma napisane na czole, że nim jest. Dba o pozory i nieskazitelny wizerunek. Często jest charyzmatyczny i uchodzi za człowieka sukcesu. Co więc jest z nim nie tak?

„Kim jest więc psychopata? Albo narcyz czy socjopata? To ludzie manipulujący-całkowicie pozbawieni empatii-którzy świadomie ranią innych bez śladu poczucia odpowiedzialności czy skruchy.” Jackson MacKenzie

Bazuje na twojej zdolności do wybaczania jego okrucieństwa i dawania mu kolejnych szans. Jest wytrawnym manipulantem. Najpierw postępuje niewłaściwie, gdy się na to nie godzisz, cofa miłość, jest urażony, potem rzuca ochłap uwagi i akceptacji, a ty jesteś gotowa zrobić wszystko dla tych okruchów. Dawanie mu kolejnych szans jest dla niego zielonym światłem, by być jeszcze bardziej brutalnym. Wybaczając, pokazujesz, że twoje cierpienie nic nie znaczyło. Zależy mu na ludziach uległych. Uległość jednak ma swoją cenę w postaci jego bezkarności w obliczu zadawania coraz dotkliwszej przemocy emocjonalnej, którą się karmi i upaja.

„Ci ludzie żerują na wybaczaniu i zapomnieniu.” Jackson MacKenzie

Jak rozpoznać psychopatę? 7 sygnałów ostrzegawczych

Jest sadystą

Intencjonalnie rani innych i czerpie z tego satysfakcję. Burzy spokój ofiary, jej poczucie godności i własnej wartości, a potem upaja się jej zgaszoną radością i cierpieniem. Psychopatę rozpoznasz po tym, że musisz domagać się od niego szacunku.

„Normalni ludzie rozumieją podstawowe koncepcje, takie jak szczerość i dobro. (…) Nie powinno być potrzeby tłumaczenia żadnemu dorosłemu, że inni źle się przez niego czują.” Jackson MacKenzie

Brakuje mu empatii

Intencjonalnie rani innych, nie wykazuje przy tym skruchy, ani nie poczuwa się do odpowiedzialności. Nikt i nic nie jest dla niego święte. Ofiarą może paść dziecko, partnerka. Często manipuluje dzieckiem dla podtrzymania wizerunku osoby statecznej, szlachetnej. Zgrywa czułego ojca, by urobić partnerkę, a gdy osiągnie cel (znów mu wybacza), porzuca dziecko jak zabawkę, która się znudziła i nie jest już potrzebna.

Żyje w pustce

Psychopaci nie mają kontaktu z uczuciami, a to emocje nadają życiu barw, poczucia pełni. Dlatego próbują zagłuszyć nudę i pustkę, np. popadając w nałogi, ale też prowokując i raniąc innych ludzi.

Bawi się innymi

Może celowo wzbudzać twoją zazdrość, by wywołać skrajne emocje, a następnie zarzuca ci, że jesteś niezrównoważona.

„Psychopata oskarża się o odczuwanie emocji, które świadomie prowokuje. (…) Wykorzystuje Twoje sztucznie sprowokowane emocje, aby zyskać dla siebie współczucie u innych, starając się udowodnić, jak bardzo „histeryczny” się stajesz.” Jackson MacKenzie

Nawet jeśli do tej pory uważałaś się za osobę spokojną, dobrą, opiekuńczą, psychopata sprawi, że zaczniesz postrzegać się jako osobę kłótliwą, mającą złe zamiary, która chce zniszczyć relację i nie nadaje się do życia. Skoro to z tobą jest coś nie tak, on może pozostać bezkarny i bezrefleksyjny.

Odwraca kota ogonem

Gdy zachowają się nie w porządku i o tym wspomnisz, mają cały arsenał twoich przewinień w pogotowiu, nawet z początku znajomości i co prawda o mniejszym kalibrze, ale oni nie widzą różnicy.

„Skupiają się na twoich błędach, ignorując swe własne. Jeśli się spóźnią dwie godziny, to nie zapomnij, że kiedyś Ty spóźniłeś się pięć minut na pierwszą randkę. Jeśli zwrócisz im uwagę na ich nieodpowiednie zachowanie, bardzo szybko odwrócą rozmowę, skupiając się na Tobie.” Jackson MacKenzie

Traktuje ludzi instrumentalnie

Jest biorcą, ale nigdy dawcą. Utrzymuje te relacje, z których może czerpać korzyści. Gdy się nudzi, bez słowa porzuca.

„Związki takich osób są przewidywalne w każdym aspekcie i mają schemat: idealizacja, dewaluacja, odrzucenie.” Jackson MacKenzie

Psychopata ma podwójne standardy. Sam manipuluje, nie spełnia obietnic, ale oczekuje od ofiary, że będzie wzorem cnót. Wymaga czegoś, czym nie jest w stanie się odwdzięczyć. Zrywa relację, gdy ofiara nie okazuje się nieskazitelna lub urządza z jej życia piekło.

Manipuluje

Kłamie i manipuluje, a jednocześnie temu zaprzecza.  Gdy go konfrontujesz, lekceważy cię i krytykuje. Nawet w obliczu dowodów kłamstwa, nie odczuwa skruchy i nie bierze odpowiedzialności za swoje zachowanie. Wręcz chełpi się tym, że odkryłaś nadużycie i teraz cierpisz.

„Zamiast faktycznie odnieść się do swojego nieodpowiedniego zachowania, psychopaci sprawiają, że w jakiś sposób wszystko jest Twoją winą, ponieważ jesteś „wrażliwy” albo „szalony”. Toksyczne osoby uwarunkowują cię do uwierzenia, że problemem nie są nadużycia, ale twoja reakcja na nie. (…) Cały czas obwiniają innych-nigdy nic nie jest ich winą. Więcej czasu poświęcają na usprawiedliwianie swojego zachowania niż na jego poprawę. Nawet przyłapani na kłamstwie, nie okazują skruchy ani zażenowania.” Jackson MacKenzie

Sposób na psychopatę

Żyj swoim życiem. Porzuć nadzieję, że możesz uzdrowić ten związek. Zamiast kombinować, jak go zmotywować do terapii, zajmij się swoim rozwojem.

„Nie mogę naprawić toksycznego związku, ponieważ toksyczne osoby nie potrafią się zmienić.” Jackson MacKenzie

Nie daj się sprowokować i wciągnąć w grę. Nie karm go swoją uwagą, bez tej pożywki będzie bezradny. Bądź spokojna, zaangażowana w swoje życie i wyważona.

Zerwij kontakty lub ogranicz do minimum.

„Pożegnaj więc zwątpienie (…) i sztucznie stworzoną nerwicę. Już nigdy nie będziesz desperacko oczekiwał wiadomości od kochanej osoby. Nigdy już nie będziesz tłumił własnej duszy ze strachu przed utratą „idealnego” związku. Nigdy już nie powiedzą ci, byś nie przejmował się czymś, co jednak wymaga przejmowania się. Nie jesteś już pionkiem w grze psychopaty. Jesteś wolny.” Jackson MacKenzie

Marta Szyszko

Na podstawie:

jak rozpoznać psychopatę

Comments

comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o