niedoskonała mama

niedoskonała mama

IMGP1338
psyche

Jak radzić sobie z krytyką?

 Dlaczego inni Cię krytykują? Być może nie mają złych intencji, chcą nawrócić Cię na odpowiednią drogę lub zwrócić Twoją uwagę na coś, co w ich mniemaniu będzie dla Ciebie dobre. Wśród krytyków znajdą się też osoby, które celowo osłabiają Twoje poczucie własnej wartości, grają na emocjach, by coś wyegzekwować, nie licząc się przy tym z Tobą.

Ostatnim, ale bardzo częstym powodem krytyki, jest chęć dowartościowania się Twoim kosztem. Rozmówca chce się poczuć mądrzejszy, lepszy, bardziej zaradny – jest to zachowanie częste u matek, np. nie jestem zwykłą kurą domową, robię prawdziwą karierę, nie to, co Ty…

Jak radzić sobie z cudzą krytyką?

„Manipulatorzy różnej maści, posiłkując się różnymi strategiami, chcą wywołać w nas poczucie winy, wzbudzić w nas pragnienie ukazania się w lepszym świetle. Wypowiadają opinie na Twój temat, mające skłonić Cię do podjęcia niekorzystnych dla Ciebie decyzji.” W jaki sposób wzbudzają w nas poczucie winy? Poprzez etykietki, celową krytykę, aluzje, ataki personalne, insynuacje. Najgorsze, co wtedy można zrobić, to dać się wytrącić z równowagi i rozpocząć bitwę na argumenty. Zachowaj spokój i nie daj się wciągnąć do gry.

Odpowiedz konstruktywnie

Zacznij od zdemaskowania uczuć, jakie wywołał w Tobie rozmówca (poczujesz natychmiastową ulgę), np. Jestem zaskoczona twoją opinią na mój temat, to dla mnie bardzo kłopotliwe, co usłyszałam, lub tradycyjnie – jest mi przykro to słyszeć. Następnie powtórz to, co powiedział rozmówca: Chcę się upewnić – uważasz, że jestem ….? (powtórz opinię rozmówcy). Następnie poproś o uzasadnienie jego sądu: Na jakiej podstawie tak uważasz, co konkretnie masz mi do zarzucenia? Wtedy poznasz prawdziwe motywy rozmówcy i łatwiej będzie ci się odnieść do zarzutów.

Odrocz reakcję na krytykę

Na krytykę nie musisz odpowiadać natychmiastowo, wręcz wskazane jest, byś dała sobie czas do namysłu. Rozmowa w emocjach może doprowadzić do tego, że powiesz o jedno słowo za dużo, a nie jest Twoim celem pogłębianie się przepaści konfliktu i niechęci, tylko poprawa relacji. Dlatego podziękuj za uwagi i powiedz, że potrzebujesz czasu do namysłu – od Ciebie zależy czy będzie to godzina, dzień, czy nawet tydzień. Do rozmowy zasiadaj na chłodno, po przemyśleniu wszystkiego, bądź rzeczowa.

Jak odpowiadać na dobre rady dotyczące wychowania dziecka?

Nieco inaczej wygląda kwestia odpowiadania na krytykę wypowiadaną przez dobroduszną babcię lub ciocię. Cierpliwe słuchanie i przytakiwanie doprowadzi do tego, że rady będą pojawiać się jedna za drugą, a nawet ktoś będzie oczekiwał, że spełnisz jego prośbę. Zamiast forsowania własnych poglądów, zastosuj taktykę zamglenia, odpowiedz: to jest pomysł wart rozważenia, niektórzy tak twierdzą, niektórzy na pewno tym się kierują, etc. Stosując ten przekaz, na nic się nie godzisz, przyznajesz tylko, że wszystko jest możliwe i zamykasz rozmówcy usta.

Marta Szyszko

na podstawie:

naucz-ich-jak-maja-cie-traktowac-praktyczny-podrecznik-asertywnosci-ebook-pdf

Comments

comments