niedoskonała mama

niedoskonała mama

meadow-76358_1920
przemyślenia

Jak radzić sobie z cierpieniem?

Kiedy jest źle, pamiętaj, że tak jak teraz nie będzie zawsze. Uczucia miną, przyschną, rana przestanie się jątrzyć, kiedyś będzie delikatnym dyskomfortem i nauczką, by nigdy więcej nie dać się tak podejść.

Kiedy ostatnio byłaś szczęśliwa? Wiem, że teraz to abstrakcja, ale wierz mi, uczucia przychodzą i odchodzą, a ty znów się tak poczujesz, może nie jutro, ale po tygodniu, miesiącu lub roku. Obudzisz się w zupełnie innym miejscu, słonecznym, gdy powietrze napełni twoje płuca, spojrzysz na niebo, na góry, na morze i zrozumiesz, jak jest pięknie, nawet mimo ogromu cierpienia. Obolała głowa nasyci się otuchą. Tak źle nie było jeszcze do niedawna i nie będzie tak już zawsze.

To nie znaczy, że masz teraz być szczęśliwa, nie myśleć o tym. To nierealne, daj sobie czas. Myśląc o tym, co cię przygniata, zrób coś małego dla siebie, krok po kroku, milimetr po milimetrze. Jak nie masz siły wyjść z domu, zamów pizzę i spróbuj przełknąć chociaż jeden kawałek. Jeśli się nie uda, daj sobie spokój. Włącz głupi film, wcale nie dlatego, że masz na niego ochotę, wiem, jak teraz drażni cię radość, przyroda budząca się do życia, bo ty w środku czerniejesz i umierasz. Zrób to, by odwrócić uwagę, szukaj wsparcia u ludzi, nie jesteś sama. Zadzwoń, zrzuć to z siebie, pozwól się pocieszyć.

„Czasami pierwszym i największym dowodem naszej odwagi jest prośba o pomoc.” B. Brown

Jesteś tu po coś, każda chwila jest po coś. Nie szukaj ukojenia w nagłych, destrukcyjnych zachowaniach. Nie pij, nie szukaj przygody, nie stój na krawędzi, nie testuj się. Nie sądź, że jesteś samowystarczalna i silna, bo słabość może cię podejść znienacka, niespodziewanie przekroczyć punkt krytyczny i przekreślić wszystko. Ulga wynikająca z miotania się i szukania ukojenia po złej stronie mocy będzie chwilowa, a konsekwencje mogą być nieodwracalne. Nastąpi ciemność, nie będzie nic.

A ty masz swoje życie po coś i niezależnie od tego, jak duży jest dziś twój smutek, nigdy nie będzie większy od ciebie.

Jeśli głowa produkuje myśli, z których nie jesteś dumna, jeśli podsuwa złe rozwiązania, pozwól, by na przekór jej, ciało zrobiło to, co właściwe. Przyjdzie dzień, że i głowa za nim podąży.

Wstań, zaczerpnij powietrze, zjedz, wypij szklankę wody, daj się rozbawić. Szukaj wsparcia u przyjaciela, lekarza, księdza, psychologa, módl się. Nie jesteś sama.

Nie zbaczaj na złą ścieżkę, nie pogłębiaj strat w swoim życiu i życiu innych ludzi.

„Wszyscy mamy w sobie zarówno jasne, jak i ciemne strony. Liczy się to, którą z nich dopuszczamy do głosu. To właśnie decyduje o tym, kim naprawdę jesteśmy.” J.K. Rowling

A gdy ciało zbyt dużo waży, byś kiwnęła palcem, daj sobie prawo do bezruchu. Owiń się kocem, poczuj miękkość poduszki na policzku, doceń, że masz dach nad głową i nie jest ci zimno. Doceń, że możesz patrzeć w gwiazdy, czekać dnia, oddychać, płakać, wściekać się, nie godzić na coś i poddawać się własnej bezsilności. Spójrz na siebie z góry, spójrz jaka zmarnowana jesteś, ale tak czasem bywa.

„Tylko wtedy, gdy jesteśmy wystarczająco odważni, by zgłębić ciemność, będziemy mogli poznać nieskończoną moc naszego światła.” B. Brown

Nie zapominaj, że życie to cud. A cierpliwi, pokorni i wybierający dobro, nie mogą przegrać. Nie przegrają godności, będą mogli patrzeć w lustro, nawet gdy oczy spuchnięte od łez. Nawet jeśli nie wiesz, jak przetrwasz kolejną godzinę, po prostu ją przetrwaj, a potem kolejną i kolejną, aż do ostatniego dnia, jeśli tak długo trzeba będzie czekać na spokój. Choć najprawdopodobniej nie będzie tak źle.

„Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni.” (Mt 5, 4).

„Nie chodzi o to, by godzić się na zło, ale o to, by ocalić dobro.” ks. Bernard

„Nie daj się zwyciężyć złu. Zło dobrem zwyciężaj.” (Pieśń beatyfikacyjna – Bł. Ks. Jerzy Popiełuszko)

Marta Szyszko

Comments

comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o