niedoskonała mama

niedoskonała mama

jak przygotować dziecko na rodzeństwo
dzieci

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?

Wyobraź sobie, że pewnego dnia twój mąż przyprowadza do domu młodą, atrakcyjną kobietę i mówi – Kochanie, to jest moja druga żona,  teraz masz ją pokochać, dzielić się kosmetykami, ciuchami i opiekować nią. Auć. Tak może czuć się dziecko, które bez żadnego wcześniejszego przygotowania zobaczy młodszą siostrę lub brata (jak opisują w swoim poradniku „Rodzeństwo bez rywalizacji” Adele Faber i Elaine Mazlish). Jeśli niedługo wasza rodzina się powiększy, pamiętaj, by nie zostawiać dziecka samego z emocjami, jakie wzbudza pojawienie się młodszego rodzeństwa. Jakich błędów unikać, jak je w tym wesprzeć?

Poinformuj dziecko o nowinie, nim zrobią to inni

Zanim podzielisz się z rodziną nowymi wieściami, porozmawiaj najpierw z dzieckiem. To jego życie najbardziej się zmieni, gdy zacznie dzielić miłość rodziców, pokój, zabawki z młodszym rodzeństwem. Tej zmianie może towarzyszyć mix emocjonalny: ciekawość, troska o mamę, która spędzi czas w szpitalu, lęk czy nie stanie się jej krzywda podczas porodu (co może wzbudzać niechęć do młodszego rodzeństwa), poczucie zagrożenia o swoją pozycję w rodzinie i miłość rodziców. Tymczasem wszyscy oczekują, że dziecko się ucieszy, a radość z nowego potomka to jedyna akceptowana emocja. Sugerują ją pytania:

  • Cieszysz się, że będziesz miał młodszego brata?
  • Musisz być bardzo szczęśliwy, że będziesz miał rodzeństwo.

Unikaj takich pytań. Zamiast tego pokazuj książeczki ilustrujące przebieg ciąży, rozmawiaj z dzieckiem o tym, jak duży jest już brat lub siostra, pozwól poczuć kopanie, ale nie oczekuj fali miłości i entuzjazmu. Porozmawiaj z dzieckiem o jego emocjach, a gdy powie, że się nie cieszy, daj mu prawo do tego, powiedz, że to rozumiesz. Nie neguj strachu, niechęci, smutku. Nie pytaj dlaczego nie potrafi być szczęśliwe. Więź przyjdzie z czasem. Na razie maluch nie wie, czego się spodziewać, jest przerażony, a gdy przyprowadzisz noworodka, poczuje się odtrącony i zepchnięty z piedestału.

„W podobnej sytuacji dziecko ma poczucie braku adekwatności („Nie czuję tego, co powinienem”). Odnosi wrażenie, że jest mało ważne („Chcą, bym się cieszył, nie obchodzi ich, co naprawdę czuję”), i w związku z tym czuje się nieszczęśliwe i niezrozumiane.”

Zapewnij, że miłości starczy dla każdego

Jeśli dziecko boi się, że miłości rodziców nie starczy dla wszystkich, wyjaśnij to, co czujesz na przykładzie wody z kranu:

„Z miłością jest tak jak z wodą z kranu. Kiedy cię urodziłam, pokochałam cię ponad wszystko. Wyglądało to tak, jakbym nalała wody z kranu do szklanki po sam brzeg. Kiedy urodzi się twoja siostra/twój brat, nie będę przelewać wody z twojej szklanki, ponieważ jej w kranie nigdy nie zabraknie, więc mogę napełnić nią kolejne naczynie. Mojej miłości do ciebie jest tyle samo co poprzednio, a przecież mocno kocham też twoją siostrę/twojego brata. Naszej miłości nic nie zmieni i nikt nie może ci jej odebrać.”

Włącz dziecko w przygotowania

Pozwól decydować, jakie śpioszki wybrać, na jaki kolor pomalować pokoik, jak ustawić meble, etc. Jeśli maluch będzie z nim mieszkał w pokoju, zadbaj o azyl dla starszaka. Może to być piętrowe łóżko z zasłonką, wydzielona część pokoju, a nawet rozkładany namiot. Sprawisz w ten sposób, że dziecko poczuje się ważne. Uwaga – nie zmuszaj dziecka do dzielenia się zabawkami.

„Źródłem lęku może być dla dziecka konieczność dzielenia się wszystkim, zwłaszcza zabawkami. Dorosłym może się wydawać to błahe, lecz trzeba pamiętać, że dla dziecka zabawki to coś więcej niż zwykłe przedmioty – to cały jego dobytek, skarb, a często też jego przyjaciele. Dziecko boi się, że straci to, co dla niego cenne, a zarazem obawia się, że będzie musiało dzielić się władzą w świecie, w którym dotąd niepodzielnie panowało. Może to odbierać jako zamach na swoją, i tak już ograniczoną autonomię.”

Marta Szyszko

cytaty pochodzą z książki autorstwa Natalii i Krzysztofa Minge „Zgodne rodzeństwo. Jak wspierać dzieci w budowaniu trwałej więzi?” wyd. Samo Sedno

Jak zareagowało Twoje dziecko na pojawienie się rodzeństwa?

Jak je do tego przygotowywałaś?

Comments

comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o