niedoskonała mama

niedoskonała mama

skazana na sukces gwp
Freelance

Jak bronić się przed wiecznymi malkontentami i odnieść sukces?

„Optymizm zapowiada sukces. Osoby, które nauczyły się sztuki optymistycznego widzenia świata, widzą siebie, jak pokonują przeszkody i docierają do celu.” Dondi Scumaci

Każdy ma w swoim otoczeniu takie osoby – marudzą, narzekają, uważają, że życie ich skrzywdziło, że mają pecha, że dobre rzeczy zawsze zdarzają się innym, są zarezerwowane dla szczęśliwców. Po kilku chwilach w takim towarzystwie czujemy, że opuszczają nas siły witalne, osłabia się motywacja, taplamy się razem w błocie malkontenctwa i pławimy w poczuciu beznadziei. Choć często nie dostrzegamy ogromnej roli optymizmu w odnoszeniu sukcesów, tak zawodowych, jak prywatnych, a malkontenctwo przyjmujemy biernie, obdzielając hojnie innych swoją wypracowaną w pocie czoła pozytywną energią, czas nauczyć się asertywności i powiedzieć NIE pesymizmowi!

Asertywność oznacza, że bierzmy pod uwagę uczucia rozmówcy, ale nie godzimy się by nami zawładnęły.

  1. Wystosuje przekaz: „Widzę, że jesteś bardzo rozczarowana i zniechęcona.”
  2. Spróbuj odwrócić uwagę rozmówcy od niesatysfakcjonującej rzeczywistości i daj do zrozumienia, że jest kowalem swojego losu: „Co musi się stać, byś poczuła się lepiej w tej sytuacji?”
  3. Zmień temat rozmowy, zamiast omawiać przykre zdarzenia, czy emocje, nakieruj rozmowę na rozwiązania: „Jakie sposoby zamierzasz wypróbować, by stawić czoło tej sytuacji?”
  4. Doradź, co Ty byś zrobiła w podobnej sytuacji lub jak sobie poradziłaś, gdy napotkałaś podobne problemy: „A może byś tak…?” Nawet jeśli sytuacja wydaje się beznadziejna, spróbuj nakierować energię rozmówcy na sfery, na które ma realny wpływ.
  5. Nie próbuj być optymistą za kogoś:

„Niektórzy ludzie wcale nie chcą wyrywać się z negatywnych schematów. Lubią czuć się pokrzywdzeni przez los i chcą, żebyś Ty czuła się podobnie. Moje motto brzmi: albo zmień to, albo daj se spokój.”- Dondi Scumaci

Wbrew pozorom i w każdej sytuacji, każdy człowiek ma co najmniej trzy konstruktywne wyjścia do wyboru:

– pogodzić się z sytuacją

-zmienić sytuację

-spróbować wycofać się z sytuacji

Jak nauczyć się optymizmu?

Wiesz już jak radzić sobie z malkontentami, a teraz pozbądź się pesymizmu, który niczym odwieczny krytyk wewnętrzny, próbuje podciąć Ci skrzydła. Zacznij zmieniać swoje schematy myślowe i świadomie pozbywaj mitów, które Cię ograniczają:

Mit 1 Stałość niepowodzeń

Pesymista uważa, że przyciąga negatywne zdarzenia, że zła passa nigdy go nie opuści, najmniejsze potknięcie ma być potwierdzeniem tej tezy, że nie może być dobrze. Optymista, z kolei, nawet największą porażkę traktuje jako przejściowe kłopoty. Liczy się z nimi, a w momencie gdy się pojawią aktywnie angażuje się w ich rozwiązanie.

Mit 2 Kierunek przeszłość

„Gdybym nie spędziła tyle czasu w domu z dziećmi, tylko od razu skupiła się na karierze, dziś nie kwitnęłabym na bezrobociu.” Optymista nie godzi się na bylejakość, tylko koncentruje energię wokół przyszłości, wdraża zmianę, która pozwoli mu wieść życie, jakiego chce. Jest wdzięczny za aspekty swojej przeszłości, które nie były idealne – „Może odłożyłam na bok swoje życie zawodowe przez pierwsze lata po urodzeniu dzieci, ale dziś mam z nimi niesamowitą więź, one czują się kochane i bezpieczne, a kariera nigdzie nie uciekła, wciąż mam na nią czas.”

Mit 3 Szukanie winnego

Pesymista próbuje przerzucić odpowiedzialność za swoje niepowodzenia na kogoś: „Gdyby nie ten kraj, wiodłabym szczęśliwe życie, ale z taką polityką antyrodzinną to wiadomo…” Pesymista może też szukać winy w sobie i ta wina pożera całą jego energię, podczas gdy optymista szuka w tym czasie rozwiązań, a odpowiedź na pytanie kto jest winny, nie leży w zasięgu jego zainteresowań.

Mit 4 Wszystko jest do niczego

Pesymista porażkę w jednej sferze życia rozlewa na pozostałe – na przykład w obliczu problemów z klientem, dochodzi do wniosku, że ścieżka zawodowa, którą wybrał jest nie dla niego. Optymista określa wąski zasięg problemu – ten klient nie należy do idealnych, ale przede mną jeszcze mnóstwo wyzwań zawodowych, a za mną sporo pozytywnych doświadczeń, więc nie dam się jednej osobie wybić z rytmu.

Tekst: Marta Szyszko

Obrona przed malkontentami to jedno z głównych przykazań skutecznej bizneswoman, inspiracje zasięgnęłam z:

 skazana na sukces gwpGWP logo

Comments

comments

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Monttsserat Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Monttsserat
Gość

Nie chcę bronić wampirów energetycznych, ale każdy kij ma dwa końce. Gdy bardzo długo i intensywnie się starasz, a pomimo to nie ma rezultatów, co więcej wszyscy ci mówią, że jesteś bystry, wykształcony, obyty i byłbyś dobry w tym, co chcesz robić, a pomimo to natrafiasz na same niepowodzenia np. w znalezieniu pracy, trudno zachować optymizm. W pewnym momencie nie widzi się powodu, by dalej się starać, skoro nic to nie daje. Inni widząc, że nic ci nie wychodzi, zaczynają obarczać cię całą winą za sytuację; jesteś zbyt leniwy, za mało się starasz, za bardzo wydziwiasz… Gorsze chyba od samych… Czytaj więcej »