niedoskonała mama

niedoskonała mama

czego kobiety pożądają u mężczyzn
związki

Facet idealny – czego kobiety oczekują od mężczyzn?

Wybór partnera na lata dyktowany jest nie tylko zewnętrznymi atrybutami, takimi jak dojrzały wiek, odpowiedni wzrost, czy siła fizyczna. Kobiety, nauczone doświadczeniami praprzodkiń szukają: bezpieczeństwa, wsparcia w wychowaniu potomstwa (zarówno zaangażowania w domowe i pielęgnacyjne czynności, jak i rzucenia przysłowiowego ochłapu mięsa na stół, który dziś przyjmuje formę pokaźnego konta bankowego), ale zbyt dużym uproszczeniem byłoby stwierdzić, że kobiety lecą na kasę.

Co im po partnerze, który zasoby zachowuje dla siebie, bo jest skąpy lub na tyle nieodpowiedzialny, by pozbyć się wszystkich w ciągu wieczora? Albo przejawia agresję, narażając kobietę i jej potomstwo na śmiertelne niebezpieczeństwo? Ewentualnie skacze z kwiatka na kwiatek, porzucając rodzinę?

Skąd ostrożność w doborze partnera życiowego z punktu widzenia ewolucji?

„To właśnie osobniki żeńskie ponoszą biologiczne koszty związane z zapłodnieniem, ciążą i laktacją. Opieka nad niemowlęciem, ochrona małego dziecka – wszystko to stanowi poważne zasoby reprodukcyjne, którymi obdarzyć można tylko wybranych mężczyzn.”

Co kobiety widzą w mężczyznach?
Miłość i zaangażowanie

Co składa się na te cechy?

Wierność, gotowość do inwestowania posiadanych zasobów na rzecz partnerki i jej potomstwa, ale też wsparcie emocjonalne, np. wysłuchiwanie i przebywanie z partnerką w potrzebie, obdarowywanie czasem, troską i energią.

Istotna jest także życzliwość i szczerość, dlaczego to takie ważne zarówno dla współczesnych kobiet, jak i naszych praprzodkiń?

Brak życzliwości sygnalizuje egoizm, niezdolność lub niechęć do działań na rzecz partnerki. Przejawia się także w złym traktowaniu (wrzaskach i rękoczynach), kobiety są traktowane jako istoty głupie i gorsze. Mężczyźni nieżyczliwi dbają tylko o siebie i jedynie z trudem są w stanie uwzględnić cudze potrzeby.

„Ponieważ seks jest jednym z największych dóbr, które kobiety mogą zaoferować mężczyznom, ewolucja musiała u naszych praprzodkiń wykształcić mechanizmy bardzo rozważnego gospodarowania tym dobrem. Wymaganie miłości, szczerości i życzliwości jest dla kobiet sposobem na uzyskanie od mężczyzn stosownej rekompensaty za oferowaną przez nie dostępność seksualną.”

Zdrowie

Zwróćmy uwagę, że nasze praprzodkinie były całkowicie zależne od partnera – czekały w jaskini z potomstwem aż wróci z polowania, zapewni im ochronę, np. przed groźnymi zwierzętami lub gwałcicielami. Bez mężczyzny praktycznie nie miały szans na przetrwanie.

Na co narażona była kobieta, która wybrała partnera o wątpliwej kondycji zdrowotnej?

– mogła zostać zarażona chorobą

– osłabiony chorobą mężczyzna miał mniej siły, by pełnić rolę opiekuna i żywiciela

– mógł umrzeć przedwcześnie, zostawiając kobietę i jej potomstwo na pastwę losu

– mógł narazić własne geny na szwank, przekazując je wspólnemu potomstwu.

Nie dziwny się więc, że współczesne kobiety sceptycznie podchodzą do mężczyzny, który prezentuje próchnicę w szerokim uśmiechu, ma niezdrowy koloryt cery, ale też nie tryska energią, dobrym nastrojem, nie jest ożywiony, bo na to stać jedynie osoby zdrowe.

Wielkość i siła, władza, pozycja społeczna, zasoby ekonomiczne

Dlaczego kobiety wybierają mężczyzn o atletycznej budowie ciała, wysokich? Z ewolucyjnego punktu widzenia oni nie tylko ochronią ją przed niebezpieczeństwem w postaci gwałciciela lub zwierzęcia, ale: „wzrost jest rzetelnym wskaźnikiem zdolności do podporządkowania sobie innych w kontaktach społecznych.” Przekładało się to na pokaźniejsze zasoby ekonomiczne.

„Kobiety pożądają mężczyzn, którzy mają władzę, ponieważ jest ona najlepszym wskaźnikiem tego, że dysponują także poważnymi zasobami materialnymi. Wysoka pozycja społeczna pociąga za sobą lepsze jedzenie, większe terytorium, staranniejszą opiekę zdrowotną.”

Ambicja i pracowitość, niezawodność

„Ludzie, na których nie można polegać mogą stać się dla swoich partnerów źródłem poważnych kłopotów. Zachowania wyrażające niezrównoważenie uczuciowe to: zamartwianie się czymś, na co i tak nie można nic poradzić, lęk przed pracą zamiast jej wykonywania, skłonność do agresji fizycznej lub słownej, zazdrość i zaborczość, a także monopolizowanie wspólnych dóbr na własny użytek.”

Dla przeciwwagi stabilność oznacza: pogodę ducha i niezłomność, np. powstrzymywanie się od narzekań, wkładanie w aktywność zawodową raczej energii niż lęków.

Inteligencja

„Inteligencja mężczyzny sygnalizuje wiele potencjalnych korzyści, włącznie z dużymi umiejętnościami rodzicielskimi, umiejętnością przekonywania innych i wywierania na nich wpływu. Oznacza też zdolność przewidywania możliwych niebezpieczeństw i rozwiązywania pojawiających się problemów.”

Jeśli przyjrzeć się cechom pożądanym przez kobiety u mężczyzn, wiele odnosi się do zasobów ekonomicznych – ich władza, wielkość i siła, pozycja społeczna, czy zdrowie. Jednak zbyt dużym uproszczeniem byłoby stwierdzić, że kobiety lecą tylko na kasę, jak widać nie mniej ważna jest lojalność, wsparcie, zrównoważenie i stabilność. Sporo tych wymagań, nic dziwnego, że tak trudno o faceta idealnego. Jesteście ciekawi, co mężczyźni widzą w kobietach? Sprawdźcie tu: http://www.takeitizi.pl/czego-pragna-mezczyzni-cechy-kobiety-idealnej/

Marta Szyszko

Na podstawie:

ewolucja pożądania

Comments

comments