niedoskonała mama

niedoskonała mama

Karuzela
wywiady

Dwie Przyjaciółki, jedna pasja, wspólny biznes

Zosia i Ania przyjaźnią się od 22 lat, wspólna pasja przerodziła się w biznes, który mimo piętrzących się trudności, obroniły dzięki poczuciu misji.  Jak to jest prowadzić żłobek, można być spokojnym o placówkę dla własnych dzieci, a może przeciwnie, nie należy łączyć pracy z rodzicielstwem?

Czym zajmują się Panie zawodowo i jak zrodził się pomysł na własny biznes?

Zawodowo i nie tylko, z pedagogiką związane jesteśmy od bardzo dawna. Każda z nas zawsze z tyłu głowy miała pomysł na prowadzenie własnej placówki, takiej gdzie nie narzucano by nam ograniczeń w realizacji własnych ideałów. Zosia poza córą i Karuzelą zajmuje się nauczaniem dydaktyki i edukacji prozdrowotnej oraz organizuje warsztaty w Zachęcie. Ania poza Karuzelą jest pełnoetatową mamą 4 letniej Martusi i 3 miesięcznej Kasi. Na brak zajęć nie narzekamy.

Biznes działa prężnie od kilku lat, Panie mamami są od niedawna, czy oznacza to zawieszenie obowiązków zawodowych na czas urlopu macierzyńskiego, a może wręcz przeciwnie, teraz jest najlepszy czas, by rozwijać Karuzelę?

Ania była świeżo upieczoną mamą, gdy podjęłyśmy decyzję o rozpoczęciu działalności Projektu Edukacyjno-Artystycznego „Karuzela”. W założeniu miał to być nie tylko żłobek, ale i miejsce weekendowych spotkań i wielu atrakcji dla dzieci i rodziców. Życie zweryfikowało nasze plany i do chwili kiedy obie jesteśmy na urlopach macierzyńskich, nie miałyśmy siły i czasu na organizowanie niczego poza żłobkiem. Zdecydowanie teraz jest najlepszy czas dla rozwoju Karuzeli.

Większość żłobkowych obowiązków przekazałyśmy naszej wspaniałej menagerce Kasi Rostek oraz rodzicom korzystającym z opieki dla dzieci na zasadzie żłobka społecznego, a same mamy czas i energię na wcielanie kolejnych pomysłów w życie. I tak, odbył się już dwukrotnie Szafing dziecięcy, Giełda Wózków, spotkanie z doulą, w niedalekiej przyszłości odbędzie się Szafing dla Mam, warsztaty o chustowaniu, warsztaty dla rodziców dotyczące wspierania rozwoju dzieci oraz zajęcia z doskonalenia umiejętności wychowawczych, startują również zabawy z językiem angielskiego dla maluszków i Aqua Baby na pobliskim basenie.

Czy założyły Panie żłobek z myślą o tym, że będzie to zawód możliwy do połączenia z obowiązkami macierzyńskimi, czy nie było związku miedzy tymi wydarzeniami z życia?

Kluczem do sukcesu w naszym przypadku była możliwość dzielenia się obowiązkami.

Ania od początku łączyła macierzyństwo z różnymi sprawami firmy, a Zosia zakładając firmę nie znała nawet jeszcze przyszłego męża i mogła całkowicie poświęcić się otwieraniu i prowadzeniu żłobka. Na samym początku, kiedy podopiecznych było niewielu Ania mogła ze spokojem pracować razem z kilkumiesięczną córką. Obecnie gdy mamy wielu „Karuzelowiczów” nie wyobrażamy sobie pracy razem z własnymi dziećmi. Byłoby to ze szkodą dla nich samych i pozostałych dzieci.

Czy łatwo jest założyć żłobek w Polsce, czy łatwo taką firmę utrzymać?

Nie jest łatwo ani założyć, ani utrzymać żłobek. Ustawa żłobkowa jest niedopracowana, wiele spraw pozostaje do indywidualnych decyzji „indywidualnej” Pani z Sanepidu i „indywidualnego” Pana Strażaka. Nie byłoby nas stać na otwarcie żłobka, gdyby nie pomoc rodziny: taty architekta, mamy pracującej w administracji, taty inżyniera sanitarnego, mamy chrzestnej inspektora BHP, męża informatyka, teściowej z Sanepidu. W naszym przypadku utrzymanie firmy nie jest niezmiernie trudne, ponieważ świadczymy usługi o wysokim standardzie, a jednocześnie proponujemy zdroworozsądkowe ceny.

Karuzela 2

Działoby się o wiele lepiej, gdyby nie nieuczciwa konkurencja ze strony Państwa. Żłobki państwowe, o których  sposobie prowadzenia każdy rodzic ma wyrobione zdanie, pobierają opłatę w wysokości około 500zł. Podczas, gdy na utrzymanie jednego dziecka wydawana jest kwota od ok. 2 do 3,5 tyś (w Warszawie) – różnica pokrywana jest przez Samorządy. Czy nie prościej byłoby dopłacić do opieki w żłobkach prywatnych ? Takie rozwiązanie byłoby tańsze i lepsze, przecież od wielu lat prywatne przedszkola dostają państwową dotację. I tak w jednym z tańszych niepublicznych przedszkoli w Warszawie koszt opieki wynosi jedyne 450 zł, a ceny w najtańszych żłobkach zaczynają się od ok 1000zł.

Napotkanych przeszkód i trudności nie da się zliczyć – decyzja o prowadzeniu żłobka była dyktowana bardziej emocjami i chęcią realizacji marzeń niż rozsądkiem i kalkulacją. Czy jest łatwo wytrwać? Samodzielnie jest to nie do zrobienia – grunt to mieć dobrą wspólniczkę i męża ze stałymi dochodami.

Jak wygląda zarządzanie żłobkiem od kuchni?

Zarządzanie żłobkiem to bardzo satysfakcjonujące zajęcie, zwłaszcza przy posiadaniu 3 dzieci łącznie. Od kuchni to przede wszystkim: nie rozstawanie się z telefonem, brak prawdziwego urlopu, nieustanny remont i akcja reklamowa, 100% dyspozycyjności dla rodziców, porozumiewanie się bez słów z personelem i współpraca z dobrą księgową.

Co doradziłyby Pani mamom, które marzą o założeniu żłobka lub przedszkola, a biją się z myślami?

Po pierwsze należy mieć dobrą wspólniczkę, owszem – dochody dzieli się na pół, ale wszystkie troski i problemy również. Po drugie nie należy dużo kalkulować tylko działać. Z kalkulacji może wynikać, że w przedsięwzięcie trzeba będzie włożyć dużo czasu i wysiłku, a efekt finansowy będzie nieproporcjonalny. Tak przynajmniej jest w naszej malutkiej placówce. Żeby miało to ręce i nogi myślimy o otworzeniu dwóch kolejnych placówek, ale zajmiemy się tym, kiedy nasze dzieci trochę podrosną.

Jak ładują Panie akumulatory?

Ania i Zosia – podobne poczucie humoru, podobne wartości, 22 letnia przyjaźń i rodzice naszych „żłobkowiczów” zachwycający się Karuzelą

Ania – rodzina, pyszna herbatka o poranku, książki i rower (zwłaszcza ze starszą córką)

Zosia – kawa i cola oraz rozmowy z mężem nadające właściwe proporcje różnym sprawom.

dziękuję za rozmowę, jestem pełna podziwu i trzymam kciuki za dalsze plany!

rozmawiała: Marta Szyszko

karuzela_logo_plane

 https://www.facebook.com/Projekt.edukacyjno.artystyczny.Karuzela

http://www.karuzela.edu.pl/

Comments

comments