niedoskonała mama

niedoskonała mama

jak odmawiać bez poczucia winy
psyche

Masz dość bycia służącą? Sprawdź, jak odmawiać bez poczucia winy

„Chcemy, aby inni nas lubili (choć skutek jest taki, że ani inni, ani my sami siebie nie lubimy). Im bardziej pragniemy być lubiani, tym bardziej ryzykujemy, że zostaniemy wykorzystani albo stracimy szacunek w oczach innych.” J. Juul

Mąż wraca do domu, w którym jest bałagan. Informuje żonę, że odechciewa mu się tu wracać, wywierając na niej presję, by bardziej się postarała, pod niewypowiedzianą, ale wiszącą w powietrzu groźbą „nieutrzymania” męża przy sobie.

Pamiętaj: bez prawdziwego NIE nie ma prawdziwego TAK.

Człowiek tylko wtedy może z pełnym przekonaniem na coś się zgodzić, jeśli czuje, że ma także możliwość niegodzenia się.” J. Juul

Jeśli czujesz, że nie ma przestrzeni na odmowę, prawdopodobnie masz do czynienia z manipulacją. Druga strona nie bierze pod uwagę twoich uczuć, potrzeb i pragnień, liczy się tylko zaspokojenie jej oczekiwań, nawet twoim kosztem.

Jak odmówić bez poczucia winy?

1. „Rozumiem, że jesteś rozczarowany. Chyba musimy zmienić wzajemne oczekiwania wobec siebie, bo ten podział obowiązków mi nie odpowiada.”

2. „Nie oczekuj, że będzie posprzątane, kiedy wracasz do domu. –Dlaczego nie? – Bo wolę w tym czasie pracować, gotować zdrowe posiłki i spędzać czas z dziećmi.– Co z ciebie za żona?– Mogę zrozumieć, dlaczego tak reagujesz. Ale to nie zmienia faktu, że nie chcę sprzątać całymi dniami.”

3. Z kolei, gdy czujesz się zaskoczona czyjąś prośbą, nie chcesz jej spełnić, ale nie mialaś czasu do namysłu, powiedz: „Nie potrafię wyjaśnić ci, dlaczego się nie zgadzam, bo sama tego nie wiem. Wiem tylko, że jest to dla mnie ważne, dlatego musisz się z tym jakoś pogodzić.”

„Dla jakości wzajemnych relacji trzeba czasem powiedzieć NIE, żeby sobie samemu móc powiedzieć TAK.”

Często mamy opory przed odmawianiem własnym dzieciom. Wydaje nam się, że spełnianie każdej zachcianki świadczy o naszej miłości. Jednak, gdy robimy to kosztem siebie, swoich potrzeb, wkrótce nie będziemy mieć z czego dawać. Wpędzimy się we frustrację, zmęczenie i same będziemy za ten stan odpowiedzialne. Dbanie o swoje potrzeby i niezaniedbywanie potrzeb dzieci daje im poczucie bezpieczeństwa. Jeśli nigdy nie odmawiasz, wchodzisz w rolę ofiary. Skąd mają się nauczyć, że inni mają swoje nieprzekraczalne granice i potrzeby, jeśli nie od ciebie? Spełnianie zachcianek dziecka, by unikać konfliktów również nie zdaje egzaminu.

„Dziecka nie da się rozpieścić dawaniem mu za dużo tego, czego naprawdę potrzebuje. Rozpieszczone dzieci to te, które nie potrafią zaakceptować słowa NIE. Liczą, że ich życzenia będą natychmiast spełniane − i zachowują się roszczeniowo. Jednak tak rozwijają się tylko te dzieci, które dostają za dużo tego, co niepotrzebne.” J. Juul

Jak odmówić dziecku?

W najprostszy możliwy sposób, gdy na przykład zdejmuje ci okulary z nosa, powiedz:

  • Nie, tego nie chcę!
  • Rozumiem, że okulary cię interesują, ale ja tego nie chcę!

Gdy dziecko przerywa rozmowę dorosłym:

  • Najpierw chcę wysłuchać, co X ma mi do powiedzenia, jak skończy – twoja kolej.

Gdy potrzebujesz odpocząć.

  • Nie pobawię się z tobą teraz klockami, miałam ciężki dzień i potrzebuję odpocząć. Zbudujemy wieżę, jak się zrelaksuję.

Gdy chcesz, żeby dziecko wzięło odpowiedzialność za siebie:

  • Posłuchaj, chciałabym, żebyśmy umówili się, że od tej chwili jesteś odpowiedzialny za swoje ubrania/zabawki. Sam zanosisz je do kosza z brudną bielizną/ do pudełka na zabawki

Asertywność przejawia się również w tym, że nie wyręczasz we wszystkim swojego dziecka, pozwalasz mu osiągać nowe umiejętności i zostawiasz z wyzwaniem, mówiąc: gdybyś czegoś potrzebował, to mnie zawołaj.

„NIE to odpowiedź, w której jest najwięcej miłości. Za mało troszczymy się o nasze indywidualne granice i potrzeby, a potem zrzucamy za to winę na innych. Sztuka mówienia NIE oznacza również umiejętność wzięcia odpowiedzialności za swoje życie − w interesie wszystkich. Świat jest pełen rodziców, którzy są tak skupieni na sobie, że wciąż oskarżają o niewdzięczność własne dzieci.” J. Juul

Marta Szyszko

na podstawie:

„Nie z miłości.” J. Juul

nie z miłości

Comments

comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o