niedoskonała mama

niedoskonała mama

art-2436545_1920
współpraca z partnerami bloga Zdrowie i uroda

Czym może być spowodowane pieczenie skóry twarzy?

Pieczenie skóry twarzy to bardzo uporczywy problem, na który wpływ może mieć wiele różnych czynników. Może być ono zarówno wynikiem niewłaściwej pielęgnacji i niewystarczającej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, jak również stanowić objaw typowy dla wybranych rodzajów skóry lub nawet chorób skóry. Podpowiadamy zatem, czym najczęściej spowodowane jest pieczenie i swędzenie skóry, a także jak sobie skutecznie z nim radzić!

Pieczenie skóry – codzienne przyczyny

Pieczenie skóry twarzy nie jest groźną dolegliwością, o ile nie występuje zbyt często, utrzymuje się na twarzy kilka lub kilkanaście godzin, a następnie ustępuje samoistnie. Pieczenie twarzy, a co za tym idzie podrażniona i zaczerwieniona skóra twarzy, może pojawić się u każdego z nas np. w wyniku intensywnego opalania bez zabezpieczenia skóry filtrami UV, zastosowania kosmetyków o drażniącym składzie lub silnym działaniu złuszczającym, a także braku odpowiedniej ochrony przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi np. mrozem lub silnym wiatrem. W takich przypadkach bardzo łatwo możemy naruszyć i osłabić naturalny płaszcz hydrolipidowy, a tym samym narazić skórę na nadmierne przesuszanie, podrażnienia, zaczerwienienia, pieczenie oraz swędzenie. Dobra wiadomość jest jednak taka, że po zastosowaniu odpowiednich preparatów skóra jest w stanie bardzo szybko się zregenerować i powrócić do poprzedniego stanu.

Pieczenie twarzy – przyczyny mogą tkwić głębiej

Pieczenie skóry twarzy może jednak towarzyszyć nam częściej niż w wymienionych wyżej przypadkach. Pieczenie skóry i swędzenie twarzy to objawy typowe dla wrażliwej, naczynkowej lub alergicznej skóry twarzy, które mogą pojawić się nie tylko podczas opalania czy przebywania na mrozie, ale również podczas kontaktu skóry z twardą wodą z kranu lub zwykłym mydłem, a także po spożyciu alkoholu lub pikantnie przyprawionej potrawy. Eksperci z laboratorium Vichy zaznaczają, że częste pieczenie skóry twarzy może też oznaczać jedną z poważnych chorób skóry np. atopowe zapalenie skóry czy trądzik różowaty, dlatego objawy te warto skonsultować z dermatologiem i podjąć odpowiednie leczenie.

Jak radzić sobie z utrzymującym się pieczeniem skóry twarzy?

W tym przypadku warto przede wszystkim zacząć od zmiany swoich codziennych nawyków pielęgnacyjnych, które w wielu przypadkach mogą nam pomóc całkowicie wyeliminować problem pieczenia skóry twarzy.

  • Podrażniona skóra twarzy wymaga od nas zastosowania hipoalergicznych kosmetyków – to znaczy preparatów pozbawionych sztucznych i drażniących substancji, które mogłyby wywoływać problem pieczenia. Najbezpieczniej wybierać produkty z apteki, które zostały specjalnie dostosowane do potrzeb wrażliwej, naczynkowej lub alergicznej skóry twarzy.
  • Szczególnie ostrożnie należy w tym przypadku podchodzić do codziennego oczyszczania twarzy – w stosowanych przez nas płynach nie powinny znaleźć się takie składniki, jak: alkohol, detergenty, parabeny czy konserwanty, które podrażniają skórę. Zdecydowanie należy szukać produktów o bardziej naturalnym składzie i z dodatkiem substancji o właściwościach kojących skórę.
  • Nie zapominajmy też o stosowaniu odpowiedniego kremu do twarzy bogatego w łagodzące i wzmacniające skórę składniki np.  alantoina, pantenol, witamina C, lipidy. Krem powinien również zawierać ochronne filtry UV – minimum SPF 15.
  • Na kondycję piekącej i zaczerwienionej skóry twarzy bardzo korzystnie może też wpłynąć regularne stosowanie wody termalnej o właściwościach łagodzących i ochronnych.
  • Zdecydowanie unikajmy wykonywania peelingów na podrażnionej skórze – złuszczanie dodatkowo osłabi cienką warstwę hydrolipidową skóry i pogłębi problem pieczenia.
  • Zastanówmy się też nad zmianą swoich codziennych nawyków żywieniowych – w naszej diecie powinno znaleźć się jak najwięcej produktów bogatych w witaminy i minerały, zaś jak najmniej produktów mogących wywołać reakcję alergiczną np. alkohol, ostre przyprawy.
  • Pamiętajmy też o unikaniu wszelkich szkodliwych dla naszej skóry czynników np. opalania na słońcu i w solarium.

Jeżeli zmiana codziennych nawyków nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, z pieczeniem i swędzeniem skóry warto wybrać się do dermatologa – lekarz przede wszystkim ustali źródło naszych problemów i zaproponuje odpowiednią terapię.

materiał partnera portalu


Comments

comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o