niedoskonała mama

niedoskonała mama

kaboompics.com
Freelance

Czy wybrałaś odpowiedni cel zawodowy? 3 dowody, że tak!

Celem mojego biznesu jest dawanie upustu potencjałowi pisarskiemu, dopiero w drugiej kolejności są nim pieniądze. Czasem któraś z Was mi powie, że to, co napisałam odmieniło jej życie, dodało otuchy do zrobienia kroku naprzód. To są wartości niematerialne, jakie wynoszę z blogowania, cel zawodowy, który sprawia, że unoszę się kilka centymetrów nad ziemią, nawet w szaroburej, jesiennej aurze.

A jaki jest Twój cel zawodowy? Sprawdź, czy wybrałaś odpowiednio:

Działasz, choć efekty nie pokrywają się z oczekiwaniami

To znaczy masz motywację wewnętrzną, poczucie misji, czujesz się odpowiedzialna za Czytelników (lub klientów), którzy czekają na Twój ruch. Na przykład od kilku miesięcy nie zarobiłaś nawet złotówki na portalu lub blogu, ale regularnie i z zaangażowaniem aktualizujesz, dorabiając na koszty, pisząc SEO.

„Wiele osób poddaje się w momencie, kiedy w wyznaczonym terminie okazuje się, że nie osiągną tego, co zaplanowały. Dają się pokonać frustracji i niezadowoleniu z siebie. Nie bądźmy dla siebie zbyt wymagający, dawajmy sobie szanse, kolejne i kolejne. W zderzeniu planu z rzeczywistością, wszystko nabiera innego kształtu – również czas realizacji. Świat daje nam informację zwrotną i musimy elastycznie reagować, zmieniać podejście, metody, szukać sojuszników, ale nie odpuszczać tego, co zaplanowaliśmy.” (Brian Tracy, Sebastian Kotow „Ty wybierasz cel, my pokazujemy ci drogę.”)

Cel zawodowy jest możliwy do zrealizowania, spójny z innymi składowymi twojej rzeczywistości

Kamila Rowińska napisała – życie to ciągłe wybory. Dla mnie często wybór między gotowaniem obiadu, uczestniczeniem w kinder balu, a dodaniem posta na bloga. W tym tygodniu nastąpiła kumulacja wydarzeń w życiu dzieci i jednocześnie jestem mniej aktywna online. Ale to pozwoliło mi odetchnąć od adrenaliny, zadaniowości, poczuć, że życie nie umyka gdzieś obok. To było mi potrzebne. Jeśli bierzemy się za biznes, składamy w ofierze swój czas, dlatego ważne, by to, co robimy miało znaczenie i było warte tego czasu:

„Nie możesz mieć celów, które są wzajemnie sprzeczne. Powoduje to dysonans wewnętrzny, stres i wyczerpuje nas emocjonalnie. Toczymy wtedy wewnętrzną walkę, która nigdy nie będzie wygrana. Poznałem w swoim życiu ludzi, którzy chcą osiągnąć sukces w biznesie, a jednocześnie chcą grać w golfa każdego popołudnia. Nie można osiągnąć tych dwóch celów jednocześnie.” (Brian Tracy, Sebastian Kotow „Ty wybierasz cel, my pokazujemy ci drogę.”)

Cel zawodowy powoduje mrowienie w żołądku, nie masz pewności, czy się powiedzie, ale próbujesz

Prowadzenie biznesu to ciągła niewiadoma – ile reklam się sprzeda, ile interesujących współprac pojawi się na naszej drodze, jakie tematy poruszymy, jakie książki poruszą nas. To wysyłanie maila, choć się wstydzimy, to spotkanie, na którym nie chcemy zbłaźnić, to zadawanie pytań, choć boimy się odmowy. Jak robi się za ciepło i za bezpiecznie, powinnaś węszyć w tym niebezpieczeństwo. Cel musi być niepewny:

„Kiedy się nie poddajesz i osiągasz kolejny i kolejny cel z kategorii tych „niemożliwych”, to zaczynasz wierzyć, a potem staje się twoją codziennością, że realizujesz „cele nie do osiągnięcia”. Tak więc, kiedy osiągamy sukcesy, przesuwa się w naszej głowie granica tego, co jest możliwe, co jest do osiągnięcia, i jesteśmy w stanie osiągać coraz bardziej ambitne i śmiałe cele.” (Brian Tracy, Sebastian Kotow „Ty wybierasz cel, my pokazujemy ci drogę.”)

Marta Szyszko

Na podstawie:

biran tracy książka

Comments

comments