niedoskonała mama

niedoskonała mama

pixabay.com
społeczeństwo

Czy warto zabiegać o cudze uznanie?

Kto oczekuje, że spełnisz jego oczekiwania? Kto przygląda się twojemu życiu, próbując narzucić, co jest prawidłowe, odpowiednie, godne podziwu? Widzę obwieszoną biżuterią ciotkę z zadartym nosem, która wypytuje o oceny, a potem z dumą opowiada, że jej wnusia jest o krok przed tobą i chodzi na więcej zajęć dodatkowych.

Czy z jej twarzy bije szczęście? A może za przesłuchaniem kryje się samotność i mnogość oczekiwań wobec siebie i innych, które skutecznie przesłoniły szczęście?

„Dlaczego masz przejmować się uznaniem? Zwracanie uwagi na uznanie społeczne ma znaczenie tylko, jeśli nie kochasz swojej pracy; wtedy ma ono sens, wtedy wydaje się być wystarczającym zastępstwem. Rodzice, nauczyciele wzmacniają w tobie przekonanie, że powinieneś zdobyć uznanie, że powinieneś zostać zaakceptowany. To bardzo przebiegła strategia kontrolowania ludzi.” Osho

Ktokolwiek wtarga w twoje wybory i priorytety z butami, wmawiając ci, że jesteś po przeciwległym biegunie niż powinnaś, najprawdopodobniej nie odczuwa satysfakcji z własnego życia, a jeśli ty ją odczuwasz, to na pewno nie ma na to miejsca w jego obecności.

Kochaj to, co robisz, a cudze uznanie nie będzie ci potrzebne

„Kreatywność to kochanie tego, co się robi – znajdowanie w tym przyjemności, celebrowanie tego! Może nikt się nigdy o tym nie dowie… kto bowiem będzie cię chwalił za umycie podłogi. Historia tego nie zauważy, gazety nie będą pisać o tobie ani publikować twoich zdjęć, ale to nie ma znaczenia. To, co zrobiłeś, sprawiło ci przyjemność. Miało wartość dla ciebie.” Osho

Porównywanie twoich osiągnięć do cudzych przenosi się na wiek dorosły. Być może właśnie karmisz piersią dziecko i słyszysz, że inna kobieta zdobywa nagrody w pracy, awanse, pochwały. Jest taka elegancka i wypielęgnowana, że czujesz się przy niej jak sprzątaczka. Zamiast dać ci prawo do cieszenia się tym krótkim momentem symbiozy, wścibscy pytają, kiedy wracasz do pracy, jakie masz plany. Czujesz się zawstydzona, przestajesz skupiać na chwili, na bliskości, na prostych rzeczach, które wypełniają twoje życie radością.

W tym samym czasie kobieta, do której zostałaś porównana, jest bombardowana pytaniami – kariera karierą, a kiedy dziecko? Zegar biologiczny tyka.

Szczęście to radość z prostych rzeczy, nawet jeśli nie są ambitne w odczuciu innych

„Tańczysz, ponieważ kochasz tańczyć; tańczysz, ponieważ cię to zachwyca. Jeśli ktoś to doceni, to dobrze, będziesz odczuwał wdzięczność. Jeśli nikt tego nie doceni, to nie twój problem, nie będziesz się tym przejmować. Tańczyłeś, znajdowałeś w tym przyjemność – osiągnąłeś spełnienie.” Osho

Osoby spełnione nie mają oczekiwań wobec bliskich. To smutni, niepewni swoich wyborów, żyjący pod publiczkę lub pod dyktando oczekiwań społecznych, sfrustrowani ludzie zawsze będą mieli wątpliwości co do ciebie.

Jeśli wybierzesz coś przeciwnego i odnajdziesz w tym szczęście, całą energię skoncentrują na wyśmianiu twoich wyborów. Pytanie tylko, czemu nie zajmują się sobą? Być może ich własne życie nie mam im już nic ciekawego do powiedzenia.

„Potępienie wyrasta z zazdrości.” Osho

Jeśli mają wątpliwości co osiągnęłaś, zawsze możesz spytać, z czego oni są dumni w swoim życiu.

Marta Szyszko

Na podstawie:

uznanie

Comments

comments

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Niedoskonała MamaBeata Redzimska Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Beata Redzimska
Gość

Marta bardzo fajny wpis, niestety czasami to przejmowanie sie cudzym zdaniem jest silniejsze od nas. Pozdrawiam serdecznie Beata

Niedoskonała Mama
Gość

Tylko do momentu, gdy same nie wierzymy w siebie, więc szukamy potwierdzenia na zewnątrz. Fakt, uszczypliwa uwaga może zaboleć, ale nikt nam nie każe więcej spotykać się z złośliwą osobą i wtedy szybko przestajemy zaprzątać sobie tym głowę, pojawiają się inne sprawy. :)