niedoskonała mama

niedoskonała mama

kobieta spełniona
psyche

Czy twoje wybory zawodowe i osobiste są spójne z tym, kim jesteś?

To bardzo ważne, byś odpowiedziała tak, inaczej narazisz siebie i bliskich na frustrację. Oczywiście motywacją do podjęcia pracy może być finansowe bezpieczeństwo i nie ma w tym nic złego, o ile po drodze nie ustajemy w poszukiwaniu tego, co poza pensją, wyczaruje uśmiech zadowolenia i pogodzenia z sobą na twarzy. To naprawdę łatwo wyczuć.

„Codziennie spotykam ludzi, którzy przeżywają mnóstwo życiowego niezadowolenia, niespełnienia, frustracji, bólu, ponieważ próbują być kimś, kim nie są. Steve Jobs powiedział: „Urodziłeś się jako oryginał, nie umieraj jako kopia.” Krzysztof Litwiński

To, jaka część naszego mózgu jest najaktywniejsza, determinuje nasze zachowania. Są na przykład osoby, które zabłysną przemową w środowisku zawodowym i w towarzystwie, za wszelką cenę będą próbowały wygrać każde negocjacje, a z drugiej strony należą do grupy, która ma problem z panowaniem nad emocjami. Jeśli taka osoba trafi na stanowisko menadżerskie w korporacji, będzie nie tylko dobrze zarabiać, ale jeszcze realizować swój potencjał, o ile nie wybuchnie na szefa i współpracowników w najmniej odpowiednim momencie.

Pamiętajmy, budowa mózgu nie usprawiedliwia agresji, osoba, która tę część mózgu ma najaktywniejszą, może taką wiedzę wykorzystać, by uczyć się panować nad złością, w przeciwnym razie naraża na szwank nie tylko życie zawodowe, ale relacje z bliskimi.

Są też osoby, dla których ostatnią rzeczą, jakiej chcieliby się podjąć, jest wystąpienie publiczne. Osoby, które wolą posługiwać się słowem pisanym, a nie mówionym. One mogą przez całe życie słyszeć – bądź pewna siebie, otwórz się na ludzi, aby w życiu odnieść sukces, trzeba być wyszczekanym. Otóż niekoniecznie, aby w życiu odnieść sukces, trzeba być przede wszystkim autentycznym i nie zwalczać indywidualnych predyspozycji, którymi steruje aktywność konkretnych części naszego mózgu.

„Tak naprawdę chodzi o to, aby zrozumieć, jak fantastycznym narzędziem jest nasz mózg. Jak wiedza o nim i jego wpływie na nasze zachowania może nam pomóc zbliżyć się do naszych celów, pomóc nam zarabiać pieniądze w biznesie i ułatwiać relacje z innymi ludźmi. A to wszystko po to, żeby być sobą. Być autentycznym, spójnym, budzić zaufanie. Tak jak w życiu, jeśli jest zaufanie, są ludzie. Jeśli są ludzie, którzy ufają – jest biznes. Jeśli jest biznes, są i pieniądze.” Anna Urbańska

Fragment wywiadu z Krzysztofem Litwińskim:

„Ania: Powiedziałeś o przełomach. Wiele osób mówi, że w ich życiu pojawiały się takie sytuacje, które były punktem zwrotnym, takim momentem, który coś zmienił. Czy w Twoim życiu również zdarzył się taki przełom, który coś zmienił?

Krzysztof: Po raz pierwszy miało to miejsce, kiedy zdecydowałem, że muszę zakończyć swoje pierwsze małżeństwo. Co nie było łatwe, bo trwało wiele lat i było wiele spraw z tym związanych. Nie mógłbym pozostać w tym małżeństwie i pozostać sobą. To nie była wina ani mojej żony, ani moja, ani niczyja. To po prostu był już taki moment, kiedy po wielu latach wszystkie możliwe maski, jakie sobie zakładamy, zużyły się. Wtedy zdecydowałem się to małżeństwo zakończyć. To był bardzo trudny czas w moim życiu. Ale wybrałem bycie sobą przy całej świadomości konsekwencji, jakie się z tym wiążą, bo za to płaci się wysoką cenę, myślę. Za stanie się sobą, jeśli wcześniej się nim nie było, płaci się wysoką cenę. Myślę jednak, że płaci się dużo wyższą cenę za niebycie sobą przez całe życie.

(…)

To jest jak wiosłowanie pod prąd. To jest coś, z czego ludzie nie zdają sobie dzisiaj sprawy i wybierając wygodną drogę, wybierają drogę zatrzymania się w miejscu w najlepszym razie. A bardzo często cofania się. Wydaje mi się, że kultura nastawiona na komfort za wszelką cenę, daje ten komfort za bardzo wysoką cenę.”

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak mózg wpływa na odnoszenie przez nasz szczęścia osobistego i sukcesu zawodowego, sięgnij po książkę Ani Urbańskiej „Mózg – fabryka sukcesu”. Może okazać się punktem zwrotnym Twojego życia.

na podstawie:

Anna Urbańska - mózg fabryka sukcesu

„Mózg – fabryka sukcesu” Anna Urbańska, książka do nabycia na: http://annaurbanska.pl/

Marta Szyszko

Comments

comments