niedoskonała mama

niedoskonała mama

nauka angielskiego w polskich szkołach
współpraca z partnerami bloga

Czy nauka języka angielskiego w polskich szkołach jest skuteczna?

Każdy rodzic zdaje sobie sprawę, że jedną z najważniejszych umiejętności, jaką mogą nabyć dzieci w szkolnych latach, jest płynne porozumiewanie się w języku obcym. Czy polska szkoła zdaje egzamin z nauczania angielskiego na tle szkół zagranicznych?

Zdaniem ekspertów rozpoczynanie nauki języków obcych w wieku szkolnym, to zdecydowanie za późno. Polskie dzieci do tej pory mogły rozpocząć naukę angielskiego już w przedszkolach, niestety zajęcia dodatkowe od tego roku szkolnego zostały zlikwidowane i nauka angielskiego stoi pod znakiem zapytania. Jak to wygląda w innych krajach europejskich?

Normą jest rozpoczynanie nauki pierwszego języka obcego w wieku 8, 9 lat, najwcześniej kontakt z językiem obcym mają Belgowie i Hiszpanie, już w wieku 3 lat. Z kolei Brytyjczycy mają świadomość, że ich rodzimy język otwiera furtkę do większości krajów na całym świecie, dlatego naukę języka obcego rozpoczynają dopiero jako jedenastolatkowie.

 Czy obowiązkowe szkolne lekcje angielskiego stają się źródłem dobrej znajomości języka obcego, nie tylko w teorii, ale przede wszystkim podczas komunikacji w codziennych sytuacjach? Pod adresem polskiej szkoły padają nieodmiennie te same zarzuty – za dużo teorii, za mało praktyki, zbyt silny nacisk na poprawność, za dużo krytyki, które zniechęcają do mówienia. Angielski staje się zmorą i kolejną dziedziną, którą należy potraktować wedle znanej zasady – zakuć, zdać, zapomnieć.

„Według szacunków Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE, na kursach doszkala się mniej więcej milion Polaków. Drugie tyle korzysta z pomocy indywidualnych nauczycieli. W dużych warszawskich szkołach na dodatkowe lekcje chodzi często 60–80 proc. uczniów.” Polityka 28 sierpnia 2012

W obliczu takich danych nie dziwią sukcesy polskich szkół językowych i alternatywnych form nauczania języka obcego, przyjaznych uczniowi. O tym, że niestandardowymi formami nauczania języków możemy chwalić się za granicą, przekonuje  Agencja Turystyczna ATAS. Na Targach Językowych Alphe UK w Londynie została zaprezentowana propozycja wyjazdów językowych ATAS-u łączących naukę i zwiedzanie dla grup zagranicznych. Program został przyjęty z dużym zainteresowaniem, więc polskie biuro ma szansę rozwijać się na rynku międzynarodowym.

Od lat polscy uczniowie mogli przekonać się jak przyjemna i skuteczna potrafi być nauka języka obcego, połączona ze zwiedzaniem, teraz Agencja Turystyczna ATAS wychodzi ze swoją propozycją do obcokrajowców, proponując warsztaty i obozy ALLS, czyli Active Language Learning & Sightseeing.

Dlaczego Niestandardowa Nauka Języka obcego jest tak skuteczna?

Połączenie nauki ze zwiedzaniem umożliwia nabywanie umiejętności lingwistycznych w aktywny sposób. Podczas procesu nauczania zostaje uruchomiona u uczniów naturalna motywacja, rozbudzona przez ciekawość świata oraz konieczność porozumiewania się z rówieśnikami jedynie w języku obcym. Propozycje ATASU to czternastodniowe obozy wakacyjne za granicą, krótsze programy siedmiodniowe oraz międzynarodowe obozy organizowane w Polsce.

Obóz młodzieżowy z rówieśnikami, połączony ze zwiedzaniem i nauką języka obcego, to mieszanka przygód, niesamowitych wspomnień ze zwrotami, slangiem i lingwistycznymi umiejętnościami, dyktowanymi przez codzienne sytuacje. Młodzież przywiezie z takich wakacji nie tylko niezapomniane wrażenia, ale wiedzę, która zdobyta została w sposób przyjemny, interesujący, niewymuszony.

Grupa nastolatków z różnych krajów, dla których głównym łącznikiem będzie porozumiewanie się w języku obcym, podczas nawiązywania przyjaźni, zdobywania doświadczeń, świetnej zabawy na wakacjach, jednocześnie rozwinie swoją wiedzę i zweryfikuje poznaną teorię w sytuacjach praktycznych. Nauka języka obcego przestaje być postrzegana jako nudny, szkolny obowiązek, staje się kluczem do rozwoju, który jest tak ważny dla nastolatków, próbujących odnaleźć swoje miejsce w świecie. Zamiast martwić się, że z nudów przyjdą naszym dzieciom do głowy ryzykowne pomysły, warto zorganizować im aktywnie czas.

Agencja Turystyczna ATAS powstała w 1989 roku, wychodząc z ofertą wyjazdów połączonych z Niestandardową Nauką Języków obcych do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Zorganizowane wyjazdy cieszą się entuzjazmem uczestników i zaufaniem ich rodziców.

Tekst: Marta Szyszko

logo atas

Comments

comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o