niedoskonała mama

niedoskonała mama

mama
psyche

Czy każda mama życzy swojemu dziecku dobrze?

O matce w Polsce mówi się w samych superlatywach. To ta ciepła, dobra, opiekuńcza kobieta, która zawsze dba o innych, a nigdy o siebie, której uśmiech z twarzy nie schodzi, choć pod powłoką kryją się łzy.

Niektóre współczesne babcie są żywym dowodem na to, że nie warto się poświęcać. Potem nie zostaje nic z ich tożsamości, a jedyną przejawianą emocją jest niechęć do świata i swoich córek, którym w życiu jest za dobrze. Za dobrze – to znaczy, lepiej niż im kiedykolwiek było.

Można powiedzieć, że to domena kapitalizmu, lepszych perspektyw, ale z drugiej strony jest to domena innego już myślenia. Współczesne kobiety nie dadzą się wrobić w nudne domowe czynności, depresję w czterech ścianach, bo tego się od nich oczekuje. Oczywiście, jeśli czerpią radość z przebywania w domu z dzieckiem, jest szansa, że stworzą im bezpieczny dom, a w swoim czasie pomyślą o karierze.

Ale biada tym, które do pewnego momentu pełniły w życiu rolę męczennicy, jak ich matki, a potem zgrabnie się z niej wyłamują i zaczynają doceniać swoje życie, cieszyć się nim, być zaprzeczeniem kobiet o pokolenie wstecz. Nie znajdą wsparcia u swoich mam. Nie znajdą go u wielu koleżanek, które nadal biernie tkwią w roli męczennicy.

Ale wiecie co? Takie kobiety nie potrzebują od nich wsparcia. Nie będą hodować żalu, one okażą zrozumienie, jak tamtym musi być ciężko lub jaką cenę zapłaciły za czasy, w których żyły, za brak odwagi, by sprzeciwić się świętym wzorcom rodzinnym, w imię szeroko pojętego szacunku.

Szacunek do samej siebie to podstawa udanych relacji. Bo zachowując go lub ucząc się jego, nie damy się wrobić w sytuację, która nam nie odpowiada, nie polegniemy na ringu z odwiecznym poczuciem bezradności i bezrefleksyjnego powielania mitu, że musi boleć, a jak nie boli, to nie robisz tego dobrze (mowa o macierzyństwie).

Teraz pomyśl o tym, czego nie robisz w obawie, że inni okrzykną Cię egoistką, a następnie przeanalizuj ile w tym faktycznie prawdy i zostań egoistką. Córka Ci za to podziękuje i z pewnością będzie mogła liczyć na Twoje wsparcie.

Marta Szyszko

Comments

comments