niedoskonała mama

niedoskonała mama

teściowie
związki

Co zrobić, gdy teściowie zatruwają ci życie?

„Żyją poprzez swoje dziecko, które określa ich całe życie, bez względu na to, jak są utalentowani czy inteligentni. Jak twoi teściowie postrzegają twoje małżeństwo? Dla nich to po prostu kolejna wersja domku dla lalek. Nawet jeśli twój partner już od wielu lat mieszka samodzielnie, nadal nie traktują waszego związku poważnie – są ze swym dzieckiem od samego początku, a ty tu jesteś nowy, bez względu na to, jak długo trwa wasze małżeństwo.” Susan Forward

Być może wiązałaś z relacją z teściami wielkie nadzieje, że zaznasz od nich ciepła, miłości i akceptacji, których na próżno szukałaś w relacji ze swoimi rodzicami. Jak wielkie musiało być twoje rozczarowanie, gdy spotkałaś się z chłodem, krytyką, próbą podkopywania twojego małżeństwa i twojego poczucia własnej wartości. Co zrobić w takiej sytuacji?

Destrukcyjne sposoby radzenia sobie z toksycznymi teściami

  • tkwienie w roli ofiary

Choć teść wydaje się potężny, a twój mąż maleje przy nim do rozmiarów 5 latka, w chwili, gdy zaczniecie zachowywać się jak dorośli w kontaktach z nimi, proporcje się wyrównają i choć nie możesz zmienić innych, wystarczysz, że zmienisz swoje zachowanie, a cała relacja się przekształci.

  • niereagowanie

Wtedy narasta twoja frustracja, a toksyczni teściowie mają zielone światło, by niszczyć atmosferę spotkań, podkopywać twoje poczucie własnej wartości i stanowić zagrożenie dla twojego małżeństwa.

  • zbyt gwałtowne reagowanie 

Zbyt emocjonalna reakcja utwierdzi twojego partnera i jego rodziców w przekonaniu, że z tobą jest jakiś problem, bo np. obrażasz się, płaczesz lub krzyczysz z byle powodu, a powodem są dawne urazy i tłumienie złości, która w końcu wybucha w sposób niekontrolowany.

  • oczekiwanie, że teściowe zmienią swoje zachowanie i przyznają się do błędu

Jeśli masz nadzieję, że któregoś dnia oni zrozumieją swój błąd, żyjesz nierealistycznymi marzeniami, ponieważ całkiem prawdopodobne, że oni nie zdają sobie sprawy, że robią coś nie tak, być może realizują wzorzec zakorzeniony w ich rodzinie od pokoleń i od ciebie oczekują uległości i cierpliwego cierpienia w milczeniu? To twoja rola, by wyznaczyć granice;

Dlaczego tak trudno się sprzeciwić?

„W społeczeństwie istnieje mocne przeświadczenie, że osób starszych obrażać nie wolno, nawet jeśli one same robią wszystko, co tylko można, by obrazić nas.” Susan Forward

Co zrobić, gdy teściowie zatruwają ci życie?

Niemartwienie rodziców męża od tej pory nie może być już waszym priorytetem.

Porozmawiaj z partnerem

Przytocz konkretne zachowania teściów, opowiedz jak się wtedy czujesz, jak to wpływa na wasz związek i czego oczekujesz od swojego partnera, np.

  • Oczekuję, że gdy twój tata krytykuje mnie, gdy rozmawiacie ze sobą w kuchni, powiesz, mu, że nie życzysz sobie, by mówił w ten sposób o twojej żonie.
  • Jeśli nietrzeźwy teść bawi się z wnukiem, co zagraża jego bezpieczeństwu, ustal z mężem, że kontakty z dziadkiem alkoholikiem odbywają się tylko w waszej obecności i nie może sprawować nad nim samodzielnie opieki oraz w chwili, gdy jest pijany, opuszczacie przyjęcie.
  • Jeśli twoi rodzice znów zaczną mnie krytykować, oczekuję, że powiesz im, że ty i ja również tworzymy rodzinę i odnoszenie się do osoby, którą kochasz w taki sposób, spotka się z konsekwencjami.
  • Nie chcę spędzać z nimi każdej niedzieli, wystarczy mi jedna w miesiącu, chciałabym częściej spędzać czas tylko z tobą;

Ustalcie wspólny front i gdy przy następnej okazji teściowie zaczną przekraczać granice, poinformujcie ich o swoim dyskomforcie, a także o konsekwencjach niewzruszonej postawy wobec waszego sprzeciwu – np. opuszczenie przyjęcia, rozluźnienie stosunków, rzadsze spotkania lub całkowite ich zaniechanie.

W kontakcie z teściami stosuj komunikację niedefensywną, o której więcej przeczytasz tu: http://www.takeitizi.pl/dac-sie-sprowokowac-13-komunikatow-przerywajacych-agresje/

Otwarcie powiedz, że ich zachowanie jest dla ciebie nie do przyjęcia, opisz swoje uczucia – zasmuciło mnie to, co powiedziałaś, czuję się zmieszana, rozczarowana. Poproś by nie powtarzali tego w przyszłości.

A jeśli twój partner wybrał lojalność wobec rodziców?

Jeśli twój partner mniej się obawia, że straci ciebie i doprowadzi do rozpadu swoje małżeństwo, a bardziej przeraża go krzywe spojrzenie rodziców, być może będziesz musiała posunąć się do ostatecznego kroku, jakim jest zakończenie związku. Jego pierwszą reakcją na wstyd związany z uległością wobec rodziców może być odmawianie rozmowy na ten temat, sugerowanie, że to ty masz problem, bo za rzadko ulegasz i niepotrzebnie chcesz robić zamieszanie, ale po przemyśleniu sprawy powinien stanąć w twojej obronie, wtedy możecie zmienić jakość wzajemnych reakcji.

Jeśli natomiast nikt w rodzinie męża (z nim na czele) cię nie szanuje, ryzykujesz cierpienie, utratę wiary w siebie i depresję, a wtedy powinnaś chronić siebie, rezygnując z takiego związku. Masz prawo chronić siebie i dążyć do związku przepełnionego szacunkiem i lojalnością. Z każdej sytuacji jest jakieś wyjście, ty decydujesz na co się godzisz, i do którego momentu. Nie masz wpływu na innych ludzi, ale możesz zatroszczyć się o siebie najlepiej jak to możliwe.

 Marta Szyszko

na podstawie:

„Toksyczni teściowie” Susan Forward

Przeczytaj także:

Comments

comments