niedoskonała mama

niedoskonała mama

co zabiera twoje szczęście
psyche

Co zabiera Twoje szczęście?

Co robi osoba nieszczęśliwa? Obwinia za taki stan zewnętrzne czynniki – szefa, partnera życiowego, przyjaciół, rodzinę, sytuację w kraju… Tymczasem sami sobie stajemy na drodze w odczuwaniu szczęścia, tylko my możemy wziąć za nie odpowiedzialność. Jak wyeliminować pożeraczy szczęścia?

Przestań angażować się w dramaty

Są typy ludzi, którzy przyjmują jedną z ról dramatu życiowego – ofiary lub oprawcy, to też schemat uwielbiany przez media – śmierć dziecka versus kat, który „zapomniał”. Cała Polska przeżywa tragedię trzylatki, analizując sytuację, uczucia, pogrążając się w otchłani czarnych myśli, ale prawda jest taka, że śmierć jest i będzie wokół, na oddziałach onkologicznych, na przejściu dla pieszych – czy jest sens przeżywać cudze tragedie?

Jeśli chcesz być szczęśliwym człowiekiem unikaj angażowania się w dramaty i przyjmowania w życiu jednej z ról – ofiary lub oprawcy, unikaj też osób, które próbują wejść w relację na zasadzie tej toksycznej symbiozy, wzbudzając w Tobie poczucie winy lub oczekując pewnych zachowań i postaw.

Zastanów się nim powiesz TAK

Za każdym razem gdy mówisz czemuś tak, odmawiasz innym okolicznościom rację bytu, upewnij się, że jest to zgodne z Twoimi przekonaniami i wartościami.

Zastanów się nim powiesz NIE

Sztuka odmawiania i asertywności pozwoli Ci nie angażować się w działania, które odbierają Twoje szczęście, nie wnoszą nic wartościowego do Twojego życia. Nie nadużywaj jednak tego słowa i daj szansę zdarzeniom, propozycjom, które mogą odmienić Twoje życie, skierować je na zupełnie nowe tory, a jedynym hamulcem jest strach przed zmianą.

Nie nadużywaj pojęcia MUSZĘ

Jeśli dzień rozpoczynasz i kończysz tym, co musisz, jest to znak ostrzegawczy, że próbujesz wcisnąć się w ramy życia, które do Ciebie nie pasuje i nie może stać się źródłem szczęścia. Dużo zdrowiej jest odpowiedzieć sobie na pytanie: czego CHCĘ?

Nie pokładaj swojego szczęścia w innym człowieku

Czy Twoje szczęście zależy od życiowego partnera lub aprobaty kogoś z rodziny? A może od liczby lajków na Facebooku? Czas wziąć odpowiedzialność za własne szczęście. Poczucie Twojej wartości nie zależy od cudzego humoru, aprobaty lub krytyki, jest wartością constans.

Odrzuć mit, że gdybym tylko miał…. Byłbym szczęśliwym człowiekiem

Gdybym mieszkał na przedmieściach, gdybym żył w innym kraju, gdybym schudła – zamiast żyć przyszłymi planami, niemożliwymi do zrealizowania na tip top, skup się na tym co może dać ci szczęście w tym momencie.

 Marta Szyszko

Comments

comments