niedoskonała mama

niedoskonała mama

pixabay.com
psyche

Bierna agresja – szpila za słodkim uśmiechem

– Powiedz coś, wolę, żebyś to wykrzyczała, przyznała, co o mnie sądzisz, tylko przestań już milczeć, to nie do wytrzymania! Co się stało?!

– Nic…

Gęsta atmosfera, wrażenie, że coś wisi w powietrzu, ignorowanie drugiej osoby, unikanie bliskości i konfrontacji to kilka przykładów na wymierzanie komuś sprawiedliwości bierną agresją.

Gdy ktoś nas policzkuje mamy jasność co do jego intencji. Gdy stosuje agresję bierną, czujemy się zdezorientowani, smutni i poniżeni. To, że nie widać jej wprost wcale nie sprawia, że osoba, w stronę której ją kierujemy nie odczuwa konsekwencji.

Dlaczego niektórzy stosują bierną agresję?

Osobami przejawiającymi bierną agresję rządzi zasada: „Nigdy nie mów wprost o tym, co czujesz, bo lepiej gdy bliscy ci ludzie nie wiedzą, co o nich lub o ich postępowaniu naprawdę myślisz”.

Być może okazywanie złości w takim domu było zakazane. Ponadto wyrażenie swoich intencji wprost doprowadziłyby do zakończenia konfliktu poprzez wyłożenie kart na stół i szczerą rozmowę. Natomiast bierna agresja jest bronią ludzi, którzy nie chcę dojść do porozumienia, a podczas próby konfrontowania ich ze złością, śmieją się w twarz, przekonując, że wszystko jest w największym porządku i udają przyjaźń. Wszystko po to, by show mógł trwać dalej.

Bierna agresja to…

  • Spóźnialstwo, niewywiązywanie się z umów: dzieci otrzymują zaproszenie na obiad na 14, gdy zjawiają punktualnie, nie ma nikogo. Wchodzą do pustego domu, a gospodarze zjawiają się po dwóch godzinach bez słowa wyjaśnienia ani przeprosin i dopiero zaczynają szykować posiłek. I w drugą stronę – dzieci mówią rodzicom, ze zjawią się na ważnej uroczystości, dzwonią i mówią – już wychodzimy, a w rzeczywistości nigdy nie mieli zamiaru się zjawić i w ostatniej chwili zbywają ich wymówką.
  • Złośliwe żarty: wbijanie szpili i tłumaczenie, że to tylko żarty, a adresat biernej przemocy nie ma poczucia humoru, np. ooo, komuś się przytyło!, co ty na siebie założyłaś?, twój mąż jedzie na urlop z kochanką?
  • Jeden komplement i jeden krytyczny komentarz, np. gratuluję podwyżki, nie jest taka słaba, biorąc pod uwagę fakt, że musisz utrzymać niepracującą żonę.
  • Obrażanie się, wymowne milczenie, ignorowanie, na przykład witamy się i żegnamy ze wszystkimi, poza jedną osobą lub częstujemy wszystkich ciastem, poza obiektem agresji.
  • Zwodzenie kogoś pod przykrywką chęci kontaktu. Przejawianie chłodu emocjonalnego, unikanie kontaktów, nie odbieranie telefonów, nie reagowanie na próbę skontaktowania się bez podania jasnego wyjaśnienia.
  • Sarkazm
  • Umniejszanie osiągnięć, dyskredytowanie 
  • Fałszywa uprzejmość, nieszczere uśmiechy, przymilny ton

Agresor planując cały schemat docinek i angażując w nie swoją energię, próbuje zaspokoić swoje potrzeby i dać upust frustracjom, ponieważ nie znalazł sposobu na spełnienie i radość w konstruktywny sposób. Bierna agresja może być też narzędziem kontroli, manipulacji. Złość wyrażona w asertywny sposób buduje relację, nie należy się jej bać. Bierna agresja pojawia się wtedy, gdy wyrażenie swojej niechęci wprost jest zbyt ryzykowne lub nieopłacalne.

Marta Szyszko

Comments

comments