– Powiedz coś, wolę, żebyś to wykrzyczała, przyznała, co o mnie sądzisz, tylko przestań już milczeć, to nie do wytrzymania! Co się stało?!

– Nic…

Gęsta atmosfera, wrażenie, że coś wisi w powietrzu, ignorowanie drugiej osoby, unikanie bliskości i konfrontacji to kilka przykładów na wymierzanie komuś sprawiedliwości bierną agresją.

Gdy ktoś nas policzkuje mamy jasność co do jego intencji. Gdy stosuje agresję bierną, czujemy się zdezorientowani, smutni i poniżeni. To, że nie widać jej wprost wcale nie sprawia, że osoba, w stronę której ją kierujemy nie odczuwa konsekwencji.

Dlaczego niektórzy stosują bierną agresję?

Osobami przejawiającymi bierną agresję rządzi zasada: „Nigdy nie mów wprost o tym, co czujesz, bo lepiej gdy bliscy ci ludzie nie wiedzą, co o nich lub o ich postępowaniu naprawdę myślisz”.

Być może okazywanie złości w takim domu było zakazane. Ponadto wyrażenie swoich intencji wprost doprowadziłyby do zakończenia konfliktu poprzez wyłożenie kart na stół i szczerą rozmowę. Natomiast bierna agresja jest bronią ludzi, którzy nie chcę dojść do porozumienia, a podczas próby konfrontowania ich ze złością, śmieją się w twarz, przekonując, że wszystko jest w największym porządku i udają przyjaźń. Wszystko po to, by show mógł trwać dalej.

Bierna agresja to…

  • Spóźnialstwo, niewywiązywanie się z umów: dzieci otrzymują zaproszenie na obiad na 14, gdy zjawiają punktualnie, nie ma nikogo. Wchodzą do pustego domu, a gospodarze zjawiają się po dwóch godzinach bez słowa wyjaśnienia ani przeprosin i dopiero zaczynają szykować posiłek. I w drugą stronę – dzieci mówią rodzicom, ze zjawią się na ważnej uroczystości, dzwonią i mówią – już wychodzimy, a w rzeczywistości nigdy nie mieli zamiaru się zjawić i w ostatniej chwili zbywają ich wymówką.
  • Złośliwe żarty: wbijanie szpili i tłumaczenie, że to tylko żarty, a adresat biernej przemocy nie ma poczucia humoru, np. ooo, komuś się przytyło!, co ty na siebie założyłaś?, twój mąż jedzie na urlop z kochanką?
  • Jeden komplement i jeden krytyczny komentarz, np. gratuluję podwyżki, nie jest taka słaba, biorąc pod uwagę fakt, że musisz utrzymać niepracującą żonę.
  • Obrażanie się, wymowne milczenie, ignorowanie, na przykład witamy się i żegnamy ze wszystkimi, poza jedną osobą lub częstujemy wszystkich ciastem, poza obiektem agresji.
  • Zwodzenie kogoś pod przykrywką chęci kontaktu. Przejawianie chłodu emocjonalnego, unikanie kontaktów, nie odbieranie telefonów, nie reagowanie na próbę skontaktowania się bez podania jasnego wyjaśnienia.
  • Sarkazm
  • Umniejszanie osiągnięć, dyskredytowanie 
  • Fałszywa uprzejmość, nieszczere uśmiechy, przymilny ton

Agresor planując cały schemat docinek i angażując w nie swoją energię, próbuje zaspokoić swoje potrzeby i dać upust frustracjom, ponieważ nie znalazł sposobu na spełnienie i radość w konstruktywny sposób. Bierna agresja może być też narzędziem kontroli, manipulacji. Złość wyrażona w asertywny sposób buduje relację, nie należy się jej bać. Bierna agresja pojawia się wtedy, gdy wyrażenie swojej niechęci wprost jest zbyt ryzykowne lub nieopłacalne.

Marta Szyszko

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments