niedoskonała mama

niedoskonała mama

domek z drewna
współpraca z partnerami bloga

Aranżacje wnętrz dla rodzeństwa – 3 inspiracje z dziecięcych marzeń

Jakie są zalety wspólnego pokoju dla rodzeństwa? Czy warto rozdzielać dzieci i tworzyć aranżacje wnętrz dyktowane modą na róż dla dziewczynek i chłodne kolory dla chłopców, a może lepiej dostosować pokój do potrzeb obojga maluchów i cieszyć się wyodrębnioną przestrzenią na zabawki i dziecięce akcesoria?

Jeśli stoisz przed takim dylematem, ze swojego doświadczenia podpowiem, że wspólny pokój sprzyja zacieśnianiu więzi oraz uczy rodzeństwo współpracy, tak, bywa też zarzewiem konfliktów. Jednak ich źródłem jest głównie brak wyodrębnionej przestrzeni dla każdego z dzieci lub brak poszanowania cudzej własności przez jedno z nich.

Na różnych etapach rozwoju dzieci możemy modyfikować to rozwiązanie.

  • Maluchy potrzebują swojego towarzystwa, by się nie nudzić, a rozdzielanie ich kończy się potykaniem o zabawki na korytarzu, gdzie spotykają się po środku mieszkania i nadal konkurują.
  • Siostry lub bracia mogą z powodzeniem dzielić pokój nawet w okresie dorastania, brat z siostrą mogą czuć się od pewnego wieku nieswojo i całe dzieciństwo marzyć o własnym pokoju.
  • Dzielenie wspólnej przestrzeni uczy negocjacji, odpowiedzialności za swoje przedmioty i odkładania ich na swoje miejsce.
  • Jeśli w mieszkaniu nie ma przestrzeni na osobne pokoje dla dzieci, warto szukać sprytnych rozwiązań.
  • By zaspokoić dziecięcą potrzebę autonomii, wcale nie jest konieczny osobny pokój, ale na przykład namiot lub… piętrowe łóżko w kształcie domku, gdzie maluch może odgrodzić się od pozostałych domowników!

Jeśli szukacie inspiracji do urządzenia pokoju dziecięcego dla rodzeństwa, zobaczcie te niesamowite aranżacje wnętrz, które z pewnością umilą im dzielenie wspólnej przestrzeni:

Kto z was marzył w dzieciństwie o piętrowym łóżku lub o drewnianym domku na drzewie?

Wiejski pokój dziecięcy od Zomerzoen Milheeze

Ta propozycja uczy zamiłowania do przyrody, wyodrębnia przestrzeń dla obojga dzieci i nie przytłacza liczbą detali, dając pole do rozwoju dziecięcej wyobraźni. Jeśli jesteś minimalistką, z pewnością sama chętnie będziesz spędzać czas w pokoju dzieci, na przykład odpowiadając na maile przy biurku. Aranżacja nie sugeruje płci dzieci, dzięki czemu nie sprzyja stereotypowemu myśleniu o tym, co dla chłopca, a co dla dziewczynki. Mój numer jeden!

Kolejna propozycja utrzymana jest w ciepłych kolorach, pozwala poczuć się dzieciom bezpiecznie. W takim otoczeniu nie ma mowy o potworach z szafy czyhających nocą. Przytulna aranżacja i wyodrębniona przestrzeń dla każdego malucha pozwoli bawić się, relaksować wspólnie lub osobno.

Skandynawski pokój dziecięcy od dwarf
od dwarf/Homify

Jak zagospodarować mały metraż dla dwójki dzieci? Nie rezygnuj z interesujących rozwiązań, jak piętrowe łóżko w kształcie domku, ale zachowaj jasne barwy, które optycznie powiększą przestrzeń.

Eklektyczny pokój dziecięcy od Студия авторского дизайна ASHE Home

Która aranżacja najbardziej przypadła ci do gustu?

Marta Szyszko

wpis we współpracy z firmą Homify

Comments

comments