niedoskonała mama

niedoskonała mama

współpraca z partnerami bloga Zdrowie i uroda

5 nietypowych zastosowań kawy, o których nie miałaś pojęcia

Zapach zaparzonej kawy, najlepiej tej świeżo zmielonej, to zdecydowanie jedna z najlepszych rzeczy, jaka może Cię spotkać o poranku. Okazuje się, że gorący napar to niejedyny sposób korzystania z tych czarnych ziaren o głębokim aromacie. Oto 5 innych zastosowań kawy, które z pewnością Cię zaskoczą.

1. Perfumy z kawowym aromatem

Nie od dziś wiadomo, że kawa może Cię pobudzać nie tylko poprzez picie aromatycznego naparu, lecz również poprzez sam zapach. Ciekawą odpowiedź na to stwierdzenie stanowią perfumy, w których jeden z głównych składników stanowią właśnie ziarna kawy. Co ważne, można je łączyć zarówno ze słodkimi, jak i gorzkimi składnikami, zyskując skrajne efekty – od zniewalających, rozkosznych aromatów, po wyrafinowane, na wskroś eleganckie i nieco chłodne propozycje. Więcej zapachów damskich i męskich z kawą w roli głównej znajdziesz tutaj: Kawa na ławę – spróbuj aromaaaatycznych perfum z kawą!

2. Poprawi kondycję Twojej skóry

Kawowego peelingu do ciała zdecydowanie nie trzeba nikomu przedstawiać. Jak go zrobić? Kilka łyżek drobno zmielonej kawy zaparz w niewielkiej ilości wrzątku, a następnie odcedź. Fusy zmieszaj z odrobiną oleju kokosowego, aby zyskać konsystencję gęstej papki. Jeśli zależy Ci na dokładniejszym oczyszczeniu skóry, możesz wzbogacić gotowy produkt o nieco grubsze ziarna cukru.

5-nietypowych-zastosowan-kawy-o-ktorych-nie-mialas-pojecia_2

3. Kawa a zmywanie naczyń

Umycie sterty brudnych naczyń stanowi nie lada wyzwanie – szczególnie w momencie, gdy zabrudzenia zdążyły już zaschnąć. Wykonanie tej czynności może Ci ułatwić właśnie kawa. Jej drobne ziarenka w połączeniu z płynem do naczyń podziałają na zabrudzenia tak jak peeling, skutecznie je usuwając bez uciążliwego szorowania.

5-nietypowych-zastosowan-kawy-o-ktorych-nie-mialas-pojecia_3

4. Zapach kawy odstraszy insekty i… koty

W Twoim domu zamieszkały mrówki lub inne niechciane insekty? Możesz się ich łatwo pozbyć, rozsypując fusy z kawy w miejscach, w których najczęściej je spotykasz – drażniący zapach z pewnością skłoni je do wyprowadzki.

Fusy z kawy pomogą Ci także w pielęgnacji Twojego pupila – szczególnie wtedy, gdy boryka się on z uciążliwymi lokatorami w postaci pcheł. Aby pozbyć się szkodników, wystarczy do szamponu pupila dodać fusy z kawy, a następnie wykąpać go w nim – zapach kawy działa na pchły odstraszająco, więc pewnością się ich pozbędziesz.

Koty i rośliny domowe najczęściej nie stanowią zbyt zgranego duetu. Możesz jednak w łatwy sposób zabezpieczyć kwiaty przed ingerencją pupila. Na wierzch gleby w doniczkach wysyp fusy kawy wymieszane ze skórką z pomarańczy – taka kompozycja nie zaszkodzi ani roślinom ani zwierzakom, a jednak będzie dla nich na tyle drażniąca, że skutecznie zniechęci je od niszczenia kwiatów.

5. Barwnik z kawy?

Kawę możesz również wykorzystać w roli naturalnego barwnika do papieru, tkanin i nie tylko. Jak przygotować domową farbkę z kawy? Fusy kawy zawiń w gazę lub filtr, zalej wrzątkiem i pozostaw na 5-10 minut – po tym czasie powinnaś otrzymać ciemnobrązowy wywar. Aby trwale zabarwić tkaninę, należy umieścić ją w naczyniu napełnionym naparem na około 30 minut.

Materiał partnera portalu

Comments

comments