niedoskonała mama

niedoskonała mama

kelly-sikkema-198975 (1)
dzieci współpraca z partnerami bloga

5 najlepszych zabawek przestrzennych

Kupując dzieciom zabawki, dobrze jest zwrócić uwagę na ich wartości edukacyjne. Odpowiednio dobrane mogą nie tylko zapewnić maluchom mnóstwo świetnej zabawy, ale także pomóc rozwijać umysł i zmysły. Często jednak rozwijanie orientacji i myślenia przestrzennego zostaje zaniedbywane na rzecz podstawowych zmysłów, dlatego warto wiedzieć, które zabawki pomogą i w tym, by zapewnić dziecku wszechstronny, zdrowy rozwój.

Jakie zabawki przestrzenne wybrać?

Na rynku znaleźć można mnóstwo zabawek do budowania. Do najpopularniejszych z nich należą klocki Lego, których producenci posiadają specjalne serie zestawów już nawet dla najmłodszych dzieci. Mają większe rozmiary elementów, są łatwiejsze w montowaniu i dodatkowo uczą dzieci różnych rzeczy o świecie – jak na przykład zestawy służb porządkowych czy farmy ze zwierzętami. Dzięki nim dziecko uczy się nie tylko samego budowania, ale również znacznie rozwija wyobraźnię.

caleb-woods-269348

Klocki dla dziecka to jednak nie tylko Lego. Dużą popularnością cieszą się również klocki Playmobil, które w przeciwieństwie do typowo konstrukcyjnych produktów Lego, stawiają na wartości poznawcze. Każdy zestaw posiada główną tematykę. W jego skład wchodzą postaci, pomieszczenia a także mnóstwo akcesoriów, które pozwalają maluchom nie tylko dobrze się bawić, ale również poznawać życie od różnych stron. Drobne akcesoria sprawiają, że zabawa staje się bardziej realistyczna i można tworzyć bardzo skomplikowane fabularne scenariusze, które doskonale wpłyną na rozwój społeczny i wiedzę o świecie malucha.

Do rozwoju myślenia przestrzennego doskonale nadają się również zabawki kreatywne, takie jak Buncheme lub drukarka 3D dla dzieci, które pozwalają na tworzenie wzorów zgodnie z szablonem a także wymyślanie swoich własnych konstrukcji, rozwijając dodatkowo wyobraźnię malucha.

Rozwijające gry planszowe

Oprócz konstrukcyjnych klocków i zabawek kreatywnych, również wiele gier planszowych tworzy się z myślą o rozwoju orientacji przestrzennej i zręczności dzieci. Do takich gier w szczególności należy Jenga – znana od lat i lubiana gra, która polega na budowaniu wieży z drewnianych kloców. Na początku rozgrywki gracze okładają wieżę, której każdy z poziomów zawiera trzy klocki, zorientowane prostopadle w stosunku do poziomu poniżej. Następnie zadaniem graczy jest wyciąganie poszczególnych kloców i ustawianie ich na górze w celu stworzenia jak najwyższej konstrukcji. Rozgrywka wymaga stabilnych rąk i logicznego myślenia, dzięki czemu dostarcza mnóstwa wrażeń.

Kolejną wciągającą grą zręcznościową dla dzieci są Spadające Małpki. Zasady są niezwykle proste, dzięki czemu gra doskonale nadaje się już dla najmłodszych pociech. Należy wyciągać patyczki z drzewka w taki sposób, by małpki nie spadły na ziemię. Osoba, która zbierze najwięcej patyczków pod koniec gry – wygrywa.

Materiał partnera portalu

Comments

comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o