„Wszyscy w twoim domu są jednakowo ważni! Ty, twój mąż i wasze dzieci. Zadbaj o to, aby twoje potrzeby również były zaspokajane.”

„Część kobiet, która odważy się już myśleć o sobie w kategoriach istoty rozwijającej się, doświadcza poczucia winy. Jeśli pójdzie na studia podyplomowe, trzeba będzie odłożyć remont kuchni, mąż nie kupi aluminiowych felg do samochodu, a Komunia Święta córki odbędzie się w domu zamiast w restauracji! Co sobie rodzina o nas pomyśli? Wciąż więc spychają swoje potrzeby rozwojowe na ostatnie miejsce.” – Kamila Rowińska

Dogadzaj sobie

„Wielokrotnie w życiu zdarzyło mi się usłyszeć od kogoś, że „jestem wygodna”. Wiem, że wiele kobiet potraktowałoby to jako zaproszenie do tego, aby udowodnić, iż jest inaczej. Nawet jeśli taka opinia byłaby prawdziwa. Ja zapytałam samą siebie, co myślę o tym określeniu i na ile jest ono faktycznie zgodne z tym, jaka jestem. I doszłam do wniosku, że racja, mogę o sobie powiedzieć, że jestem wygodna. Od tego czasu za każdym razem odpowiadam „Też tak myślę o sobie”.

A kiedy ktoś ocenia nas niesprawiedliwie i nie chcemy wdawać się w zbędne dyskusje? Wystarczy powiedzieć:

„Mam inne zdanie na ten temat. Lub: Myślę o sobie inaczej. Tylko tyle i aż tyle.”

Własne pieniądze dają wolność

„Własne pieniądze dają wolność i bezpieczeństwo. Wolność wyboru partnera życiowego, miejsca zamieszkania i wyboru sposobu życia. Dziewczynki karmi się opowieściami o księżniczkach i na księżniczki potem wyrastają, oczekując od mężczyzny, że będzie je wielbił i utrzymywał. Niestety kobiety się starzeją, książę znajduje młodszą królewnę, a stara zostaje z nim w dziwnym układzie, bo nigdy nie pracowała i nie ma środków do życia. Nazywam to niewolnictwem ekonomicznym.” Ewa Kutyba w wywiadzie dla Kamili Rowińskiej

Życie to ciągłe wybory

„Ja uważam, że nie można być najlepszym we wszystkim jednocześnie i na 100%. Jeśli każdą czynność w domu będziesz wykonywała sama i w dodatku na najwyższym poziomie i jednocześnie oczekujesz, że będziesz każdą czynność w pracy również wykonywała sama i na najwyższym poziomie, a dodatkowo wystarczy ci czasu na opiekowanie się dziećmi, dbanie o małżeństwo, realizowanie swoich wszystkich pasji, dbałość o zdrowie, to… ocknij się. Życie to ciągłe wybory.”

Nie rezygnuj z siebie!

„Musimy mieć własną, intymną, niezależną sferę, a nie żyć czyimś życiem i pozwalać na taką ingerencję. Nie można tego robić albo, nie daj Boże, rezygnować z siebie, z własnych potrzeb na rzecz drugiej osoby. Uważam, że nie ma takiej osoby i nigdy nie będzie; nie narodziła się nawet taka, dla której mogłabym zrezygnować z własnych potrzeb, ze swojego rozwoju osobistego. Uważam, że każdy mężczyzna, wcześniej czy później, jeżeli kobieta zacznie żyć jego życiem, nie mając swojego, przestanie ją szanować. A to jest szok dla takich kobiet.”

Żona, mama to nie jedyne role do pełnienia w życiu

„Nie jesteśmy tylko po to, żeby być żonami naszych mężów, matkami naszych dzieci. Jesteśmy po to, żeby same, jako my, się rozwijać, myśleć o sobie. Musimy być ważne same dla siebie. Jeżeli my funkcjonujemy prawidłowo, to nasz dom też będzie tak funkcjonował.” – Beata Dethloff w wywiadzie dla Kamili Rowińskiej

cytaty pochodzą z:

kobieta niezależna

Kiedy wpadł mi w ręce e-book Kamili Rowińskiej, byłam świeżo po wejściu we wrześniową rutynę zabieganych poranków. Praktycznie zepchnęłam swoją firmą do podziemia potrzeb, by być w czymś naprawdę dobra i tym czymś miało być gotowanie obiadów, prasowanie szkolnego garnituru. To nie wpłynęło dobrze na mnie, moje małżeństwo, on od razu zauważył – co się z tobą stało? Czemu jesteś taka znudzona? Czemu tyle sprzątasz, nigdy tego nie robiłaś?

Zrozumiałam, że nie byłam sobą, że znów wpadłam w ten jedynie słuszny schemat odkładania siebie na potem. Książka postawiła do pionu moje priorytety.

Powiedziałam mężowi, ile mam nowych obowiązków, przejął część na siebie, ale najpierw spytał, czy szkolne ubranka trzeba prasować. A ty swoje do pracy prasujesz? Złapał za żelazko. Partnerstwo zdecydowanie jest zdrowszym układem. Niestety prawdą jest, że mężczyzna może stracić szacunek do kobiety utrzymanki, która nie ma ognia w oczach, nie ma czym fascynować, przestała się rozwijać. By tego uniknąć, warto wstać godzinę wcześniej, warto mieć swoje pieniądze lub budować swój biznes, by kiedyś te pieniądze wydać na swoje potrzeby. I nie chodzi o wakacje pod palmami, ale dentystę, ciepłe kozaki, wakacje nad morzem, by dzieci wdychały jod.

Marta Szyszko

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments