niedoskonała mama

niedoskonała mama

rhtgxu4ekxa-brigitte-tohm
psyche

Nie da się stworzyć udanych relacji z osobami, które przepełniają negatywne uczucia i myśli

Nie da się stworzyć udanych relacji z osobami, które przepełniają negatywne uczucia i myśli. „Odnosić sukcesy, doświadczać dobra i trwać w udanych, przepełnionych miłością związkach jest rzeczą jak najbardziej właściwą.” Melody Beattie

Jak zadbać o swoją część udanej relacji?

5 atrybutów dojrzałej kobiety, dzięki którym osiągniesz spełnienie i wzmocnisz bliskie relacje
  • niezależność emocjonalna

Zależność finansowa bardzo często pociąga za sobą zależność emocjonalną, a taka sytuacja zamiast być luksusem, powoduje cierpienie i wzmacnia poczucie bezradności. Kiedy czujesz się bezradna:

„Świat staje się jednym, wielkim „nie mogę”. Nie mogę spotkać się ze znajomymi, bo jestem zbyt zmęczona. Milion razy dziennie myślisz „nie mogę”, i krok po kroku zabija to twoją duszę”; (Jane Mc Gonigal)

Mogłoby się zdawać, że oddawanie innym odpowiedzialności za własne życie to komfortowa sytuacja, ma jednak swoją cenę:

„Niedobrze jest opiekować się osobami, które wykorzystują ten fakt do zdjęcia z siebie wszelkiej odpowiedzialności za własne życie. Mogłoby się wydawać, że jest to dla nich sytuacja luksusowa, ale w rzeczywistości sprawia im ból.” Melody Beattie

  • posiadanie pasji

Koncentrowanie się na potrzebach innych, branie na siebie wszystkich domowych obowiązków i wypełnianie nimi życia, brak odwagi do sięgania po to, co przeraża i wymaga opuszczenia strefy komfortu, kończy się uczuciem znudzenia i monotonii, co negatywnie odbija się na relacjach z bliskimi:

„Jeśli nie mamy o czym rozmawiać, jest mniej prawdopodobne, że w ogóle będziemy to robić.” Jane Mc Gonigal

Jeśli chcesz zrobić przestrzeń na własne cele i pasje, musisz najpierw dać sobie przyzwolenie, by tym razem inni zaczekali, inni wykonywali codzienne rutynowe czynności, słowem, by postawić siebie na pierwszym miejscu i przyznać, że jesteś ważna.

  • działanie mimo strachu

Czujesz go, gdy podajesz godziwą stawkę klientowi zamiast asekuracyjnej, gdy rejestrujesz w urzędzie działalność gospodarczą, gdy mówisz „nie” komuś bliskiemu, by powiedzieć „tak” sobie, gdy wiesz, że twoje życie zależy tylko od decyzji jednej osoby – od ciebie. Pomieszanie ekscytacji z niepewnością.

Strach ostrzega, lęk powoduje cierpienie, naucz się je rozróżniać i nie ulegać temu drugiemu.

„Lęk – podobnie jak ból, traumatyczne wspomnienia i zachcianki – wymaga świadomej uwagi, by mógł się rozwinąć. Podsycają go myśli o tym, co może pójść źle. Strach jest odpowiedzią na to, co faktycznie idzie źle – teraz. Lęk bierze się natomiast z przewidywania, że coś może pójść źle w przyszłości. (…) lęk nie prowadzi do konstruktywnych działań. Zamiast tego powoduje niepotrzebne cierpienie i może utrudnić podjęcie korzystnych działań.” Jane Mc Gonigal

  • wiara we własną skuteczność

Odważyłaś się na ten pierwszy krok ku zmianie i poszło lepiej, niż myślałaś. Klient zaakceptował stawkę, wynagrodzenie spłynęło na konto, dom stoi, dzieci się śmieją, ty robisz kolejne plany:

„Poczucie własnej skuteczności to przekonanie, że my sami możemy zmienić swoje życie na lepsze, oznacza, że ufamy pewnym swoim zdolnościom i umiejętnościom niezbędnym do rozwiązania konkretnych problemów albo osiągnięcia konkretnych celów. Jeśli mamy wysokie poczucie własnej skuteczności, jest bardziej prawdopodobne, że podejmiemy działania, które pomogą nam osiągnąć cel, nawet jeśli działania te są trudne albo bolesne.” Jane Mc Gonigal

  • Stan flow – zwieńczenie starań

„Przepływ (flow) pojawia się, kiedy mamy jasny cel, ambitne zadanie do zrealizowania i wystarczające umiejętności, by stawić czoła wyzwaniu.” Jane Mc Gonigal

Kiedy nie wychodzimy z inicjatywą, naszą rzeczywistością stają się propozycje i decyzje innych.

Marta Szyszko

na podstawie:

supper better

Comments

comments

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Niedoskonała MamaIrmina Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Irmina
Gość

Jak słyszę, że ktoś nie może bo…. nie, to ręce mi opadają. Zauważyłam, że właśnie szczególnie nasila się ta niemożność, kiedy ktoś wchodzi w związek z drugą osobą- nagle nie może spotkać się z przyjaciółmi, z rodziną i generalnie nic nie może. Na szczęście wystarczy odrobina cierpliwości zazwyczaj taka faza niemożności mija:)

Niedoskonała Mama
Gość

Nawet jeśli druga strona relacji ma oczekiwania, warto pamiętać, że do nas należy decyzja, czy je spełniać. Bo ostatecznie to nasze życie. I tylko my będziemy ponosić konsekwencje różnych decyzji.