niedoskonała mama

niedoskonała mama

narcystyczny partner
związki

4 powody, dla których córki odrzucone przez matki wybierają narcystycznych mężczyzn

Narcystyczny partner przyciąga partnerki niekochane przez matki. Głód miłości niekochanej córki i jej zależność sprawiają, że narcystyczny partner uzyskuje władzę, na której mu zależy. Czuje się potężny, a jego despotyzm, dyskredytujące komentarze uchodzą bezkarnie.

4 powody, dla których córki odrzucone przez matki wybierają narcystycznych mężczyzn

Twój lęk przed odrzuceniem wznosi go na podium

Może manipulować twoją zazdrością, którą bardzo łatwo mu wzbudzić, ponieważ wie, jak boisz się odrzucenia. Kiedy w rozpaczy przed obojętnością wysyłasz mu kolejne sms-y, on celowo milczy, upajając się swoją przewagą, a na koniec obarcza cię winą o „szalone” postępowanie. Jednocześnie nic nie jest jego winą, a to sprawia, że czuje się potężny, ty pokonana. Twoja zależność emocjonalna go przyciąga, bo może się nią karmić.

Przywykłaś do kontroli i manipulacji

Jeśli twoja matka była agresywna, wrogo nastawiona, groziła ci, by uzyskać nad tobą kontrolę, jesteś przyzwyczajona do takich zachowań, nie widzisz w nich nic niestosownego, w takim związku czujesz się „swojo”. Możesz mylić objawy niezdrowej kontroli partnera (wypytywanie gdzie byłaś, co robiłaś) z jego zaangażowaniem w związek i dowodem, że mu zależy.

Jesteś „głucha” na wyzwiska, krytykę, poniżanie, bo to dla ciebie norma

Wiele niekochanych przez matki córek doświadczyło upokarzających uwag, szydzenia, dyskredytowania i przyjęły te sądy jako prawdę na swój temat. Kiedy scenariusz powtarza się w relacji z narcystycznym partnerem, potwierdza to ich niskie mniemanie o sobie. Twoja niezdolność do rozpoznania toksycznego traktowania daje narcystycznemu partnerowi broń w postaci bezkarnego zastraszania, despotyzmu, kontrolowania i krytyki. Wie, że nie zaprotestujesz i to przyciąga go do ciebie.

Kochający, wspierający partner wydaje ci się nudny

Emocjonalny roller-coaster, jakiego doświadczasz w związku z narcystycznym partnerem, zagłusza twoją wewnętrzną pustkę, deficyt własnego życia emocjonalnego. Choć najczęściej cierpisz, przynajmniej możesz coś poczuć. Opiekuńczy, szanujący, wspierający partner jawi ci się jako nudziarz.

„Zaprosiłam mamę na świętowanie zdobycia dyplomu. Mój partner nigdy wcześniej nie miał okazji poznać jej bliżej. Kiedy wyszła, spytał: „Czy to był dzień nękania Jenn? Myślałem, że spotkaliśmy się, żeby świętować”. Potem wymienił każdą jej krytyczną uwagę i podłe rzeczy, które opowiadała na mój temat: że moje mieszkanie wygląda niechlujnie, że przytyłam i że poza nauką nie odniosłam żadnego sukcesu. Zalałam się łzami, ponieważ zdałam sobie sprawę, że przez te wszystkie lata pozwalałam jej na to. Zachęcił mnie, bym poszła na terapię i zdecydowałam się na to. Niestety moja matka nie była gotowa wziąć odpowiedzialności za nic, więc przestałam się z nią widywać.” (Peg Streep)

Marta Szyszko

Na podstawie:

https://www.psychologytoday.com/blog/tech-support/201606/unloved-daughters-the-dance-denial

https://blogs.psychcentral.com/knotted/2016/09/why-unloved-daughters-fall-for-narcissists/

Comments

comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o