niedoskonała mama

niedoskonała mama

nie zależy mu na tobie
związki

Nie zależy mu na tobie? 3 zachowania, na które nie powinnaś godzić się w związku

„Ludzie starają się być mili dla tych, których kochają.” Greg Behrendt

Jeśli mężczyzna nie świętuje z tobą sukcesów, krytykuje twój wygląd, jeśli zgubił się gdzieś szacunek i podziw – dwie nieodzowne składowe miłości, to sygnały ostrzegawcze, że zmierzacie ku destrukcji. Na jakie zachowania partnera nie powinnaś się godzić?

Krytyka

Czy przypadkiem nie jesteś z kimś, kto umniejsza twoją wartość, by samemu poczuć się lepiej? Krytykując twój wygląd i wybory zawodowe, partner próbuje maskować własne kompleksy i zabezpiecza się przed opuszczeniem. Być może żywi przekonanie, że im mniej cenisz siebie, tym większa szansa, że nie zostawisz kogoś, kto w swoim mniemaniu niewiele jest wart. Relacja z drugim człowiekiem jest zawsze odzwierciedleniem tego, co sami o sobie myślimy. Twój partner nie możesz pokochać nikogo na świecie, jeśli nie zacznie od siebie.

„Dlaczego ludzie pozostający w miłosnych związkach nieustannie walczą i nękają siebie nawzajem? Powód jest prosty. Nie dostali tego, czego się spodziewali. Obie strony są żebrakami pozbawionymi miłości.” Osho

Nawet krytyczny partner może zamienić się w życzliwego, jeśli tylko zechce popracować nad poczuciem własnej wartości. Mężczyzna, który ma wysokie poczucie własnej wartości, akceptuje niedoskonałości swojej kobiety, prawi jej komplementy, koncentruje się na tym, co go w niej urzekło. Przebywanie z krytycznym partnerem może negatywnie odbić się na twojej samoocenie.

Umniejszanie twoich sukcesów

Czy jesteś z mężczyzną, który postrzega twoje sukcesy jako zagrożenie? Gdy rozwijasz skrzydła, on próbuje sprowadzić cię do parteru, wyśmiewając twoje pomysły i tłumacząc, że to tylko niewinne żarty? Pieniądze i niezależność umacniają dobry związek i odsłaniają mankamenty niesatysfakcjonującego. Jeśli partner wyczuwa, że masz niskie poczucie własnej wartości i negatywny obraz siebie, celowo dokłada swoje trzy grosze, by wzmocnić swoją pozycję i żerować na kimś słabszym od siebie. Nie bierze pod uwagę, że twój obraz samej siebie może się odmienić, podobnie jak sytuacja finansowa.

Krzyk

Jedyną sytuacją, która usprawiedliwia krzyk, jest ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem. W każdym innym przypadku agresja słowna świadczy o problemach z wyrażaniem złości i wymaga pracy nad sobą, by zmienić destrukcyjne schematy postępowania. Jeśli mężczyzna nie zamierza nic zmieniać, ponieważ uważa, że ma prawo do takiego zachowania, możesz stać się przy nim kłębkiem nerwów. Chodzić na palcach, byle tylko go nie zdenerwować, co oczywiście nic nie zmienia, bo powodem jego agresji jest on sam, ty jesteś tylko pretekstem i usprawiedliwieniem.

Jak zmienić relację?

Jedynym sposobem by zmienić relację, jest zacząć od siebie, bo kiedy jedna osoba zmienia swoje nawyki, druga reaguje na nowe zachowanie. „Nigdy nie oczekuj zmiany od drugiej osoby, zawsze zaczynaj od siebie. Na początku będzie jej trudno, ponieważ stałeś się nowym człowiekiem. Stopniowo jednak będzie nabierać przekonania, że skoro ty się zmieniłeś, ona także może to zrobić.” Osho

Nie można przewidzieć, w jakim kierunku potoczy się zmiana, ale można być pewnym, że rozwój osobisty zawsze zaprocentuje.

„Dopiero gdy porzucisz stare nawyki, będziesz w stanie spotkać odmienną osobę.” Osho

Odejście od partnera, który podkopywał poczucie własnej wartości, bez przerobienia schematów, które sprawiły, że go przyciągnęłaś i uznałaś za interesującego, może poskutkować nowym związkiem z podobnymi problemami.

Marta Szyszko

Comments

comments