niedoskonała mama

niedoskonała mama

jak okazywać dziecku miłość
dzieci

3 sposoby, by okazać dziecku miłość za to, że jest, a nie za listę spełnionych oczekiwań

Rodzice, którymi kieruje miłość bezwarunkowa, są dumni z dziecka także wtedy, kiedy nie odnosi ono sukcesów. Jeśli dajesz dziecku buziaka, a ono pyta zdziwione, co takiego zrobiło, że zasłużyło na czułość, to znak, że powinnaś okazywać mu więcej bezwarunkowej miłości. Miłość bezwarunkowa pozwala budować dziecku silne poczucie własnej wartości, owocuje asertywnością w dorosłym życiu, ale też większą empatią wobec ludzi. 

3 sposoby, by dziecko czuło się kochane, niezależnie od tego, co zrobi

Zrezygnuj z kar

Kary to nie tylko odmówienie dziecku czegoś ważnego, ale też: „ignorowanie dziecka, kiedy robi coś niewłaściwego, zbywanie go milczeniem, stosowanie pewnego rodzaju chwilowego emocjonalnego odrzucenia, wymazywanie niejako z pamięci istnienia dziecka na tak długo, dopóki nie zacznie ono spełniać rodzicielskich oczekiwań.” A. Kohn

Dzieci, którym miłość okazywana jest pod pewnymi warunkami – gdy odnoszą sukcesy, spełniają oczekiwania rodziców, nie tylko mają gorsze relacje z rodzicami w życiu dorosłym, ponieważ ci szczędzili im uczuć, reagowali chłodem i dezaprobatą za sprzeciwianie się ich woli.

Te dzieci zachowują się ulegle i nie sprawiają problemów również, gdy ktoś częstuje je narkotykami. Swoje poczucie wartości uzależniają od opinii otoczenia, zamiast wsłuchać się w wewnętrzny głos i podążać za pragnieniami, spełniają cudze oczekiwania kosztem siebie: najpierw rodziców, potem męża, teściowej, czy szefa despoty.

Są bardziej narażone na depresję, a każdą porażkę postrzegają bardzo osobiście – skoro coś im się nie udało, to znaczy, że sami są nieudani.

Obdarowuj dziecko bez powodu

Zamiast stosować lizaki, zabawki i bilety do kina jako kartę przetargową, za którą zmusimy dziecko do posłuszeństwa, zróbmy mu od czasu do czasu miłą niespodziankę w postaci prezentu bez powodu: „A co myśleć o takiej odmianie wychowania warunkowego, która polega na dawaniu dzieciom tego, czego potrzebują – lub co je po prostu cieszy – tylko wtedy, gdy są posłuszne, a my jesteśmy z nich zadowoleni? W gruncie rzeczy to metoda pozbawiona uczucia: nagradzanie dzieci za zrobienie tego, czego po nich oczekujemy. Alternatywą może być obdarowywanie ich bez powodu, wyjątkowe traktowanie od czasu do czasu albo upominek w postaci szczególnie ciekawej książki czy zabawki, kupiony tylko dlatego, że je kochamy.” A.Kohn

Zrezygnuj z pochwał, obdziel uwagą

Pochwała sprawia, że dziecko zamiast skupić się na tym, co dane działanie znaczyło dla niego lub dla innych ludzi, koncentruje się na zdobyciu rodzicielskiej aprobaty. Dlatego nie mów nic, to naturalne, że dzieci czynią dobro, nie musisz za każdym razem próbować utrwalić tego zachowania pochwałą.

Jeśli natomiast czujesz potrzebę obdarowania dziecka uwagą, zrób to bez oceniania – zauważ dziecięce działanie, np. Przygotowałeś stół! O rany, ale mi to ułatwi podanie obiadu. A. Kohn

W tym przekazie nie przyklejamy etykietki – grzeczny, posłuszny (innymi słowy uległy), ale informujemy, jak postępowanie dziecka wpływa na ludzi wokół, a więc rozwijamy jego empatię, pozwalając mu być dumnym ze swojego zachowania i czuć się zauważonym przez rodzica.

Możesz też dostrzec starania dziecka w formie pytania:

Jak to się stało, że postanowiłeś dać kawałek ciasteczka Amelii, choć wcale nie musiałeś? A. Kohn

Miłość warunkowa oparta na szantażu, daje rodzicowi chwilę spokoju, zwalnia go z podejmowania negocjacji z dzieckiem, ale w dłuższej perspektywie sieje spustoszenie w emocjonalnym życiu dziecka, które może: „Bać się okazywać negatywne emocje, tłumić gniew, nie radzić sobie z niepowodzeniami, a jego dorosłe relacje mogą być wypaczone przez niechęć do zawierania przyjaźni albo wchodzenia w emocjonalne związki z powodu lęku przed odtrąceniem.” A Kohn

Marta Szyszko

na podstawie:

jak kochać dziecko bezwarunkowo

Comments

comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o