niedoskonała mama

niedoskonała mama

pożeracze czasu
Freelance

3 pożeracze czasu, które powinnaś ukrócić

Zabierają twoją energię, odwracają uwagę od tego, co dla ciebie ważne, przeciągają istotne projekty w nieskończoność, potęgują zmęczenie – bezproduktywne pożeracze czasu, które powinnaś wyeliminować, inaczej one wyeliminują ciebie z życia, jakiego pragniesz.

Wyświadczanie innym niewinnej przysługi

Za każdym razem, gdy mówisz komuś tak, odmawiasz samej sobie cennego czasu, niezbędnego do realizacji twoich celów.

Odmawiasz swoim dzieciom wspólnego czasu na zabawę lub swojemu mężowi romantycznego wieczoru we dwoje.

Pracując w domu, nie wychodząc co rano w uniformie, narażasz się na to, że inni pomyślą, że w zasadzie nie masz nic lepszego do roboty, niż wyświadczać im przysługi. Jak asertywnie zareagować, gdy ktoś prosi cię o coś niewinnego, na co nie masz czasu ani ochoty?

odmów

Sąsiadka spytała, czy wymienimy się telefonami, żeby czasem przyprowadzać sobie wzajemnie dziecko z przedszkola. Odpowiedziałam, że mam tylko dwa foteliki w samochodzie, dwoje dzieci do rozwiezienia i nie zrezygnuję z samochodu.

pomoc przy projekcie?

Niewinne sprawdzenie, czy nie ma błędów w tekście. Ocena efektów czyjejś pracy przed publikacją. Może wydawać się, że to nic takiego, ot zerkniesz, zamienisz jeszcze 5 konwersacji mailowych, przepadnie minimum pół godziny, a twoje cele będą leżeć odłogiem.

Jak postąpić asertywnie?

Nie odpowiadaj od razu po otrzymaniu maila. Powiedz uczciwie, że pracujesz teraz nad realizacją projektu, zależy ci, by nie rozpraszać uwagi i nie masz czasu, by przyjrzeć się dogłębnie czyjemuś pomysłowi, a robienie tego po łebkach nikomu nie posłuży.

wprowadź nową usługę

Jeśli zauważyłaś, że prośba o niewinną usługę często się powtarza… zacznij pobierać za nią wynagrodzenie. Kontakty mailowe, czas spędzony na analizie, wyceń to odpowiednio.

Nie obawiaj się własnego egoizmu, obawiaj się naiwności i bycia za dobrą, za miłą, takich osób się nie szanuje, a już na pewno nikt nie szanuje ich czasu.

Jedna drobna usługa w drodze wyjątku, zamieni się w kolejną i kolejną.

Oglądanie telewizji i seriali

Nie możesz być produktywna 24h/dobę. Jednak oglądanie telewizyjnej papki, zamień na czytanie książki, blogów. Nawet powieść pochłonięta dla relaksu, może rozbudzić twoją kreatywność, barwne opisy kultowej pisarki, staną się treningiem twojego warsztatu copywriterskiego. Gdy ogarnia cię nuda, nie odpływaj w otępiające propozycje spędzenia czasu. Zresetuj się na spacerze, z którego wrócisz z magicznymi zdjęciami, minimalizuj bodźce, idź na rower, zachwyć się naturą, ugotuj coś zdrowego. Takie aktywności dadzą ci zastrzyk świeżej energii.

Rozwój osobisty odbywa się także podczas relaksu. Na niego składają się te drobne decyzje, gdy wybierasz konstruktywnie, zdrowo, energetyzująco.

Pracowanie nad niedociągnięciami

„Jeśli stracisz czas, próbując być dobra we wszystkim, nie starczy ci go, byś była naprawdę dobra w tym, co dla ciebie ważne.”

Zaakceptuj to, że pewne informatyczne sprawy są dla ciebie zbyt skomplikowane, deleguj zadania, postaw na outsourcing. Skup się na tym, w czym jesteś wyjątkowa i co możesz, za odpowiednią opłatą, robić dla innych.

Nie masz w posiadaniu nieograniczonych zasobów czasowych, dlatego wybieraj mądrze!

Jakie pożeracze czasu zauważyłaś w swojej codzienności?

Marta Szyszko

Comments

comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o