niedoskonała mama

niedoskonała mama

happiness-1866081_1920
motywacja

3 podpowiedzi, jak porzucić to, co wygodne dla tego, co warte zaangażowania

 1. Dąż do niezależności!

Przykład? Mąż zachęca żonę, by zajęła się domem i dziećmi, a on na wszystko zarobi. W ten sposób bierze odpowiedzialność za jej finanse, a ona zdejmuje z jego barków codzienną, rodzinną logistykę. Przez chwilę jemu i jej jest z tym wygodnie. Nikt nie drąży tego, że nawet jeśli z jednej pensji na nic nie brakuje, kobieta nie będzie mogła liczyć nawet na symboliczną emeryturę z ZUS-u. Oczekiwania bliskich, przekaz kulturowy i wsparcie finansowe to za mało, by przestać troszczyć się o siebie w tak ważnej sferze, jak finanse!

„Czasem nie podejmujemy żadnej decyzji, zapominając, że bierność to również decyzja. Innym razem pozwalamy innym decydować za nas, zapominając, że niezależnie od tego, kto zdecydował, my zostaniemy z konsekwencjami. Tak czy inaczej, musimy wziąć odpowiedzialność za decyzje podejmowane przez innych w naszym imieniu.” (Beattie Melody)

Odnajdywanie się na rynku pracy z konieczności, po wielu latach bierności, bez ćwiczenia po drodze swoich talentów i mierzenia się z rynkiem na bezpiecznym gruncie (gdy jedna pensja starcza), może okazać się szokiem. Nic nie jest aż takim szokiem, gdy mamy finansowe poczucie bezpieczeństwa, a przede wszystkim pewność, że możemy dać światu coś, za co będzie gotowy zapłacić.

2. Nie bój się zmian!

Nie możesz napełnić nowym, szklanki po brzegi wypełnionej starym:

„Napełnij szklankę wodą po brzegi. Teraz spróbuj dolać trochę nowej wody. Nie uda się. Musisz opróżnić szklankę, by napełnić ją czymkolwiek innym. W pustej przestrzeni drzemie niesamowity potencjał. Musisz zrobić miejsce, by nauczyć się czegoś nowego.” (Beattie Melody)

Sens i owoce zmiany mogą przyjść po pewnym czasie. Często nie sposób trzymać się dawnych przekonań, sposobów spędzania czasu wolnego, pewnych relacji czy przyzwyczajeń (nawet jeśli to budzi poczucie bezpieczeństwa), by zacząć żyć na miarę swoich potrzeb i oczekiwań.

„Czy jesteś gotowa zrobić to, co będzie konieczne, żeby osiągnąć to, czego chcesz? (…) Nie podjęła żadnych kroków, żeby zrobić cokolwiek innego niż to, co robiła dotychczas. Chciała, żeby jej życie się zmieniło, ale nie miała ochoty robić czegokolwiek w inny sposób.”  (Kim Kiyosaki, „Bogata kobieta”)

W pewnym momencie nie sposób kontynuować tego, co do tej pory i angażować się w coś nowego, z czegoś trzeba zrezygnować. Zrób maleńki krok, zamiast przerażać się ogromem wysiłku, który trzeba podjąć w ostatecznym rozrachunku (to zawsze przytłacza). Myśl tylko o następnej aktywności, a nim się obejrzysz, nabierzesz rozpędu. Nie forsuj się, ale też nie namyślaj zbyt długo.

„Słyszałam, jak Anthony Robbins – mówca motywacyjny, mówi na scenie: „Istnieją dwa rodzaje bólu: jeden związany z porażką, a drugi z żalem.”

(…) Dla jednych kobiet powodem żalu jest porzucenie kariery. Dla innych jest to, że pozwoliły, aby kariera stanęła między nimi a ich rodzinami. Klasyczną jego przyczyną bywa tkwienie w związku lub małżeństwie, które nie przynosi satysfakcji, ponieważ tak jest „prościej” i „wygodniej”.

Najsmutniejsze słowa, które słyszę od ludzi, w miarę jak stają się starsi, to: „Szkoda że nie (wpisz brakujące słowa)…”, „Żałuję, że nie zrobiłam (wpisz brakujące słowa)…”. Wiedzą, że mogli zrobić coś więcej – ale, zwykle z powodu strachu, wycofali się. Mogła to być obawa przed porażką lub przed tym, że mogą nie znaleźć czegoś lepszego, albo strach przed stratą czy przed upokorzeniem. Cokolwiek by to nie było, ich strach był silniejszy niż chęć prowadzenia bardziej pasjonującego, radosnego życia, w którym bardziej by się spełniali.”  (Kim Kiyosaki, „Bogata kobieta”)

3. Zamiast szukać szczęścia, otwórz się na nie

Zawsze jesteśmy w drodze gdzieś. Szkoda każdego słonecznego dnia, by nie być tam, gdzie nasze miejsce. Szkoda śpiewu ptaków, by zagłuszać go pretensjami. Szkoda weekendu, by nadrabiać zaległości w pracy. Wczesną wiosną wystarczy usiąść na ławce lub rozgrzanym betonie, popatrzeć w niebo i masz już wszystko. Z drugiej strony, jeśli liczysz, że to wiosna tchnie w ciebie nowe możliwości, możesz być rozczarowana. Co prawda, wiosną łatwiej wyjść z domu, nie komplikować sobie życia zbędnymi elementami garderoby i pesymistycznymi myślami, ale całą pracę musisz wykonać sama.

Nie zazdrość innym, nie jesteś tam, gdzie oni, bo nie jesteś nimi. Masz swoje tempo, doświadczenia, wrażliwość i talenty, a oni swoje. Inspiruj się, podpatruj, co można, bo komuś się udało, ale pracuj na swoje sukcesy autentycznie, bez kopiowania, bez wrażenia, że komuś coś przyszło za pstryknięciem palcami. To iluzja. Nie bój się zacząć, spróbować czegoś nowego, zapewniam cię, że za drugim razem będziesz miała więcej luzu, a za trzecim doświadczenie. Za czwartym ktoś pomyśli, że się z tym urodziłaś.

„Większość ludzi patrzy najpierw na wszystko to, co muszą zrobić, co wydaje im się zbyt ciężką pracą, i nigdy nie dostają tego, co chcieliby mieć.” (Kim Kiyosaki, „Bogata kobieta”)

Marta Szyszko

na podstawie:

choicesbogata-kobieta-poradnik-inwestycyjny-dla-kobiet-b-iext34527465

Comments

comments