niedoskonała mama

niedoskonała mama

pregnant woman travel by plane, family travel
podróże współpraca z partnerami bloga

Czy w 18 tygodniu ciąży można podróżować samolotem? Wyjaśniamy

Podróżowanie samolotem w okresie ciąży jest tematem, który wywołuje sporo kontrowersji i wątpliwości. Często słyszy się informacje, że kobiety ciężarne nie zostają wpuszczone na pokład samolotu. Czy to oznacza, że latanie w tym stanie jest zabronione?

Podróżowanie samolotem przez kobiety ciężarne jest tak samo bezpieczne jak jazda samochodem czy pociągiem – z jednym tylko zastrzeżeniem. Lot najlepiej odbyć po 18 tygodniu ciąży.

Podróżowanie samolotem jest dozwolone, ale…

Do latania samolotem właściwie nie ma żadnych przeciwwskazań, jeśli ciąża przebiega prawidłowo i nie jest zagrożona. Trzeba jednak trzymać się pewnych założeń, które zwiększają bezpieczeństwo podróżowania.

  • 18 tydzień ciąży to dobry moment na podróżowanie samolotem.

Lekarze radzą, aby unikać podróży samolotem w pierwszym trymestrze ciąży. Duże zmiany ciśnienia podczas startu i lądowania mogą niekorzystnie wpłynąć na wykształcające się organy płodu. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do poronienia.

Najlepiej zaplanować podróż po 18 tygodniu ciąży. Warto mieć świadomość, że jest to bezpieczny okres, w którym niemal wszystkie organy są już ukształtowane. Zmiany ciśnienia powstające podczas startu i lądowania nie stanowią więc żadnego zagrożenia. Jest to także czas, kiedy wszelkie uciążliwe dolegliwości znikają. Zazwyczaj kobiety nie męczą już wtedy wymioty i nudności.

  • Uwaga na ciążę wysokiego ryzyka

Jeśli minął u ciebie 18 tydzień ciąży i planujesz odbyć podróż samolotem, może to być niemożliwe w kilku przypadkach. Zmagasz się z takimi problemami jak: zakrzepica, cukrzyca, choroby serca lub krwawienie z pochwy? Lekarz może odradzić podróż samolotem. Taka ciąża, podobnie jak w przypadku ciąży bliźniaczej, określana jest mianem ciąży wysokiego ryzyka. Podróż samolotem mogłaby więc doprowadzić do przedwczesnego porodu.

  • Lot nie powinien być dłuższy niż kilka godzin

Niezależnie od tego czy minął już pierwszy trymestr ciąży, podróżowanie samolotem nie powinno trwać dłużej niż trzy godziny. W przypadku lotów dalekodystansowych lepiej skonsultować to z lekarzem i odpowiednio przygotować się do podróży.

Podróż samolotem może wymagać zaświadczenia lekarskiego

Niektóre linie lotnicze mogą wymagać zaświadczenia lekarskiego od kobiet, u których minął już 18 tydzień ciąży. Dotyczy to przede wszystkim pań z dość widocznym brzuchem, a w szczególności tych po 28 tygodniu ciąży. Chociaż nie każdy pracownik będzie wymagał okazania zaświadczenia przy odprawie, lepiej mieć taki dokument przy sobie, aby uniknąć odmowy wpuszczenia na pokład.

Zanim wyruszysz w podróż samolotem, zapoznaj się koniecznie z regulaminem konkretnego przewoźnika. W większości linii lotniczych kobiety mogą podróżować nawet do 36 tygodnia ciąży (za okazaniem stosownego zaświadczenia).

Materiał partnera portalu

Comments

comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o